Výrobci chytrých telefonů to už s cenami přehnali, ukazují studie

Prodejnost prémiových telefonů klesá, zákazníci už po novinkách tolik netouží.

Výrobci chytrých telefonů to už s cenami přehnali, ukazují studie


Zatímco poptávka po levných a středně drahých smartphonech zůstává silná, jak ukazuje průzkum společnosti Gartner, prodejnost prémiových telefonů v uplynulém roce klesala. Důvodem jsou zejména méně výrazné inovace a stále vyšší ceny.

Celkově trh s mobilními telefony v loňském roce povyrostl jen o 1,2 %, prodalo se jich 1,6 miliardy. Největší pokles prodejnosti zaznamenaly severoamerický, východoasijský a čínský trh, tedy právě trhy nejvíce závislé na prodeji prémiových telefonů.

Z předních výrobců zaznamenal největší pokles Apple, jehož prodeje v závěru roku 2018 čtvrtletně klesly o 11,8 %; což představuje 64,5 milionu prodaných telefonů, nejméně od začátku roku 2016.

Přesto si Apple na trhu smartphonů udržuje druhý nejvyšší podíl, patří mu 15,8 % - prvenství drží se 17,3 % Samsung, třetí je Huawei se 14,8 %, který ve sledovaném období zaznamenal nejvyšší růst a šlape tak konkurenci nebezpečně na paty.

Dle Anshula Gupty ze společnosti Gartner čínský výrobce boduje hlavně díky značce Honor a prosazování se na trzích Latinské Ameriky a Blízkého východu. Čtvrté a páté místo trhu patří výrobcům OPPO a Xiaomi.

„Přestože Samsung posiluje v nabídce telefonů střední kategorie, musí čelit rostoucí konkurenci čínských výrobců, kteří stále více expandují na zahraniční trhy. Pro Samsung je navíc náročné přicházet s výraznějšími inovacemi svých prémiových výrobků,“ glosuje Gupta.

Jeho kolega Tuong Nguyen doplňuje, že největší konkurencí Samsungu je čínský Huawei, který rozšiřuje své portfolio a hlavně jednoznačně dominuje na domácím trhu, kde prodává desetinásobně více telefonů.

Proti Applu dle něj hraje omezená nabídka, ztráta postavení vizionářského výrobce a také skutečnost, že uživatelé už ve skutečnosti ani nepotřebují všechny funkce, které iPhony nabízejí. „Uživatelé Applu jsou sice loajální, možná však začínají mít pocit, že výkon už přestává odpovídat ceně,“ zamýšlí se Nguyen nad tím, proč Apple zaznamenal na většině trhů rekordní pokles.

Aktuální report Gartneru koresponduje s výsledky průzkumů, které minulý měsíc zveřejnily firmy IDC a IHS Market. Ty klesající prodeje smartphonů přičetly především jejich vysokým cenám a rostoucí frustraci zákazníků.

Jeden z analytiků současnou situaci na trhu popsal jako „chaos“.
Dle Anthonyho Scarselly z IDC může trh oživit letošní nástup skládacích telefonů a také standardu 5G, ovšem záležet bude na tom, jak se výrobcům a operátorům podaří novinky uchopit.

„Apple rozhodně ještě není ze hry. Jelikož se ale od něj letos nejspíš nedočkáme 5G iPhonu, bude to mít hodně těžké.“

Gerrit Schneemann z IHS Market situaci Applu vidí následovně: „Je zjevné, že filozofii pouze prémiových telefonů neopustí, ale jelikož s cenou příliš hýbat nemohou, pokusí se zaměřit na klientské programy a další možnosti financování, aby si jejich produkty mohla dovolit většina lidí.“

Úvodní foto: Accenture


Komentáře