Výzkum: Firmy hromadně opouštějí Internet Explorer 6

Překvapivé výsledky přináší výzkum, podle kterého v současnosti už používají firmy zastaralý prohlížeč Internet Explorer 6 v podstatě minimálně. Největší podíl podnikové sféry si získal Internet Explorer 8.


Podle výzkumu společnosti Devil Mountain Software běží téměř 10 let stará verze internetového prohlížeče pouze na 8,3 % firemních Windows XP. O něco novější verze, IE 7, si získala 19,4 % a nejnovější verze, Internet Explorer 8, pracuje na překvapivých 72,2 procentech počítačů s Windows XP zahrnutých do průzkumu. Výzkum prováděla společnost za použití vlastního nástroje XPnet, který odesílá informace o počítači, na kterém běží. Účastnilo se více než 23 tisíc počítačů z podnikové sféry.

„Jsem doslova šokován, že IE 6 má již jen jednociferný podíl prohlížečů na Windows XP ve firemním segmentu,“ vyjádřil se k zveřejněným výsledkům Craig Barth ze společnosti Devil Mountaint, která výzkum prováděla. Na firemních Windows Vista je náskok nejnovější verze prohlížeče ještě patrnější.  Starší verze 7 se nachází na pouhých 12,8 % počítačů a 86,5 % patří verzi 8. To je podle Bartha mnohem větší podíl než většina lidí podílejících se na výzkumu očekávala. Přechod celého podniku na novou verzi prohlížeče totiž nemusí být příliš snadnou záležitostí a mnohdy je potřeba upravit celý podnikový intranet.

Předpoklady, že IE 6 pracuje na spoustě počítačů ve firmách, vycházely i z obecných internetových měření, ty ale viditelně neodráží podíl zastaralé verze 6 ve firemní sféře. Podle posledních měření společnosti NetApplication je podíl Internet Exploreru stále poměrně veliký a to 20,1 %, verze 7 si drží podíl 14,6 % a poslední, IE 8, podíl čtvrtinový, tedy 25,1 %. Čísla nejstarší verze značně vylepšuje Čína, kde přibližně 50 % uživatelů internetu vlastní právě nejstarší verzi prohlížeče. Ve Spojených státech je IE 6 pod hranicí 10 % a podíl je tedy víceméně podobný, jako měření ve firemním segmentu.

Podle Bartha byl Microsoft mnohem úspěšnější v přesvědčování firemních zákazníků o nebezpečnosti staré verze prohlížeče a značné také pomohlo, že novou verzi zpřístupnil Microsoft ve službě Windows Server Update. Podle těchto statistik se tak situace s prohlížeči ve firmách postupně vylepšuje, bohužel, statistiky speciálně pro Českou republiku dostupné nejsou. Zajímavostí ale může být, že IE 6 u nás používá jedna nejmenovaná velká banka. Opravdu ještě nebyl čas přejít na bezpečnější řešení?Komentáře