Výzkum Googlu: Co a jak Češi nakupují na internetu?

Čeští uživatelé internetu nakupují online rádi, potvrdil to průzkum společnosti Google a agentury TNS Infratest. Na internetu už více než 90 % uživatelů nakoupilo spotřební zboží nebo počítačové příslušenství. Když zboží uživatelé hledají, nejčastěji využívají vyhledávače, protože jim umožňují snadno a rychle najít výrobce nebo relevantní elektronický obchod. Specialitou českých uživatelů je to, že častěji než jiné národy nakupují na internetu zájezdy.Čeští uživatelé internetu nakupují online rádi, potvrdil to průzkum společnosti Google a agentury TNS Infratest. Na internetu už více než 90 % uživatelů nakoupilo spotřební zboží nebo počítačové příslušenství. Když zboží uživatelé hledají, nejčastěji využívají vyhledávače, protože jim umožňují snadno a rychle najít výrobce nebo relevantní elektronický obchod. Specialitou českých uživatelů je to, že častěji než jiné národy nakupují na internetu zájezdy.

V posledních 12 měsících Češi na internetu nejčastěji nakupovali spotřební zboží (94 %) a techniku (92 % - IT, audio, video produkty). Konkrétně šlo o tyto kategorie:
1. Oblečení a doplňky 88 %
2. Kosmetika a parfémy 78 %
3. Osobní péče (holicí strojky, fény) 56 %
4. Periferní počítačová zařízení (tiskárna, scanner, atd.) 55%

88 % lidí před nákupem zkoumá nabídku na internetu, zvláště to pak platí pro nákup počítačové a digitální techniky, domácích spotřebičů, mobilních telefonů, aut a výdajů spojených s cestováním.

  • Typickými online produkty (průzkum i nákup častěji online) jsou zájezdy, počítačové programy a náklady spojené se služebními cestami (letenky, hotel, atd.)
  • Typickými offline produkty (průzkum i nákup častěji offline) jsou pak oblečení a doplňky, kosmetika, sportovní zboží a mobilní tarify.

Při prozkoumávání nabídek spoléhá až 88 % českých uživatelů na vyhledávače, protože jim umožňují dostat se k webovým stránkám, které by jinak vůbec neobjevili (87 %) nebo z toho důvodu, že rychle najdou relevantní prodejce zboží, o které mají zájem (85 %).

Dále pak pro hledání zboží využívají přímo webové stránky výrobce (53 %) nebo stránky maloobchodů (51 %). Zajímavým způsobem je internetová aukce, kterou k nákupu, případě vyhledávání informací před koupí používá 44 % uživatelů.

Jak u nákupu digitálních fotoaparátů, domácích spotřebičů, tak při pořízení povinného ručení nejdříve uživatelé porovnali ceny v jednotlivých e-shopech a pak nakoupili online.

Češi důvěřují těm online obchodům, které mají na stránkách uvedený český telefonický kontakt (75 %), případně najdou reference od jiných spotřebitelů (74 %) nebo nabízejí českou řadu produktů.

Češi patří mezi středoevropany mezi aktivní online zákazníky. V porovnání třeba s Polskem nakoupilo spotřební zboží na internetu 94 % českých uživatelů internetu a 91 % Poláků. Nejčastěji ze sledovaných zemí také nakupujeme na internetu auta: v Česku je to 18 % lidí, v Polsku 17 % a v Turecku 13 %. A Češi vedou i v případě nákupů techniky: nakoupilo ji 92 % českých návštěvníků internetu, v Polsku to je 91 % a v Turecku pak 87 %.Komentáře