WhatsApp omezuje přeposílání zpráv

Nastavení limitu pro množství přeposílaných zpráv má zabránit šíření fake news.

WhatsApp omezuje přeposílání zpráv


WhatsApp omezuje přeposílání zpráv. Každou zprávu je nově možné přeposlat maximálně pětkrát. Tvůrci aplikace tímto opatřením chtějí předcházet šíření fake news. Facebook, pod který WhatsApp spadá, opatření zavedl už před půl rokem v Indii, kde takto reagoval na sérii veřejných lynčů podnícených právě falešnými zprávami rozšířenými přes WhatsApp.

Dosud se zpráva dala přeposlat až dvacetkrát a jak zástupci firmy uvádějí, rozhodnutí omezit tento počet „důkladně“ zvažovali, k čemuž jim posloužilo i zmíněné půlroční testování v Indii.

„Množství přeposlaných zpráv to omezilo celosvětově,“ uvedla mluvčí firmy. „Díky tomuto opatření zůstane WhatsApp v prvé řadě aplikací určenou pro dopisování si se svými blízkými. Samozřejmě, zpětnou vazbu budeme sledovat, a časem se k tématu virálního obsahu vrátíme.“

V rámci WhatsApp skupin lze sdružovat až 256 uživatelů, dosud tak šlo jednou zprávou teoreticky oslovit až 5120 lidí. Nově se toto číslo sníží na 1280. Zatím však neexistuje opatření, které by těmto příjemcům zabránilo zprávu přeposlat až pětkrát zase dál.

S omezením firma přichází v době, kdy je nejen WhatsApp, ale i Facebook a další jeho služby pod drobnohledem kvůli tomu, jakou roli sehrávají v šíření fake news a online propagandy. Minulý týden v této souvislosti Facebook oznámil, že zrušil 500 stránek a účtů, které jsou do šíření fake news aktivně zapojeny, a to zejména ve Střední a Východní Evropě.

Také angažoval firmu, která takový obsah na Facebooku bude vyhledávat a označovat. Na WhatsAppu je však podobný monitoring vzhledem k povaze služby a end-to-end šifrování výrazně omezený. Otázka je, zda tvůrci aplikace způsob šifrování v budoucnu nezmění.

V indickém tisku se koncem loňského roku objevila zpráva, že tamní vláda zvažuje novelu zákona, která by přiměla Facebook najít způsob, jak „nezákonný“ obsah odstranit také z WhatsApp.

Úvodní foto: Accenture


Komentáře