Wi-Fi bude gigabitové

Nový projekt, jehož cílem je standardizace gigabitového Wi-Fi, představila instituce IEEE. Na tvorbě standardu se přitom podílejí takové firmy jako Atheros, Broadcom, Intel, Motorola či Nortel. Standard Very High Throughput (VHT) by mohl být dokončen během dvou let; první produkty Wi-Fi s podporou gigabitové propustnosti se na trhu zřejmě objeví o rok později.Nový projekt, jehož cílem je standardizace gigabitového Wi-Fi, představila instituce IEEE. Na tvorbě standardu se přitom podílejí takové firmy jako Atheros, Broadcom, Intel, Motorola či Nortel. Standard Very High Throughput (VHT) by mohl být dokončen během dvou let; první produkty Wi-Fi s podporou gigabitové propustnosti se na trhu zřejmě objeví o rok později.
Základní myšlenkou VHT je zvýšit rychlost po jedné komunikační lince na až 500 Mb/s (ale možná i více). Co je však důležité, příslušný access point bude moci tyto jednotlivé kanály sdružovat, takže výsledná propustnost může překonat onu hranici 1 Gb/s. Dnešní Wi-Fi zařízení předběžného standardu 802.11n přitom nabízejí obvykle propustnost nejvýše 170 Mb/s.
Výzkumníci z IEEE prozatím uvažují o dvou frekvenčních pásmech – 60 GHz (malý dosah, ale extrémní rychlost, navíc je toto pásmo zatím relativně málo využívané) a 6 GHz (nižší rychlost, dosah podobný dnešním Wi-Fi). Uživatelé díky tomu budou moci využívat ve svých kancelářích vysokorychlostní Wi-Fi, zatímco po jejím opuštění se automaticky přepnou na síť s vyšším dosahem, a přitom jim budou zachovány všechny jejich parametry přístupu ke firemním zdrojům, zabezpečení, možnosti správy apod. VHT bude také zpětně kompatibilní s dnešními Wi-Fi včetně jejich podnorem jako 802.11i (bezpečnost) či 802.11s (sítě mesh).
Některé firmy jsou však k projektu trochu skeptické. „60GHz spektrum sice nabídne úžasné rychlosti, ale nejsem si úplně jist, zda to bude vhodné pro podnikové nasazení, třeba kvůli malému dosahu – určitě ale jde o zajímavou myšlenku,“ říká Ajit Jha z firmy Proxim Wireless.
U 6GHz varianty je kromě vylepšeného procesu zpracování dat či vylepšených antén klíčová právě ona možnost paralelních přenosů dat – tedy aby pásmo nebylo sdílené více uživateli, ale aby měl každý klient příslušnou propustnost jen pro sebe. „Teprve pak bude možné mluvit o Wi-Fi komunikaci plnou rychlostí, v tomto případě 500 Mb/s,“ dodal Tushar Moorti ze společnosti Broadcom.


Komentáře