Wikipedia prochází významnou modernizací

Populární internetová encyklopedie Wikipedia se připravuje na explozi digitálních médii s pomocí nových serverů a úložných zařízení, která jsou designovaná k práci s fotografiemi ve vysokém rozlišení a také kvalitním videem.


Běžná velikost videa dostupného přes internet rychle dosáhla stovek megabajtů a také dostupnost fotoaparátů s velkým rozlišením způbosila nárůst velikosti průměrné fotografie na několik megabajtů, potvrdil Brion Vibber, CTO ve Wikimedia Foundation, která provozuje Wikipedii.

Do začátku roku 2008 měl primární mediální server Wikipedie, na který uživatelé ukládají mediální data, kapacitu jen 2 TB! Vibber v této souvislosti potvrdil, že jeho organizace dlouhou dobu neměla k dispozici taková řešení, aby mohla pracovat s mediálními soubory o velké délce. Během loňského roku sice zvětšila kapacitu primárního mediálního serveru na 24 TB a následně na 48 TB a také zvýšila limit pro maximálné délku nahraného souboru z 20 MB na 100 MB, ale obsah ve vysokém rozlišení stále rychle přibývá. Uživatelé uploadují na server například volně šiřitelné hudební nahrávky, které mají desítky minut a také se zde objevují dokumentární filmy, na které se nevztahují autorská práva, ovšem hlavně u nich mají uživatelé v limitem 100 MB velký problém, dodal Vibber.

Podle něj je dlouhodobým cílem umožnit uploadovat videa ve vysoké kvalitě a plné délce bez jakéhokoliv limitu. Jako krok k tomuto cíli lze považovat získání nových serverů a storagů, které Wikipedii darovala společnost Sun Microsystems - jedná se o konkrétně o modely serverů Sun Fire x4500 a x4150 a úložná zařízení StorageTek. Wikipedia, na které si uživatelé každý měsíc zobrazí zhruba 10 miliard webových stránek, používá také jako databázový software open source řešení MySQL. V současnosti má podle Vibbera dohromady kolem 450 serverů od různých výrobců a hlavní datové centrum je v Tempě na Floridě a cachovací centra jsou v Amsterdamu a Jižní Koreji.

Dalším z cílů pro tento rok je zlepšit použitelnost webových stránek, snadněji editovat články a uploadovat fotografie a videa, včetně integrace s médii ze sítě Flickr, informoval Vibber.

Dar od Sunu v podobě nových serverů přišel v době intenzivního shánění peněz pro provoz Wikipedie, o kterém jsme informovali na přelomu roku, kdy se podařilo vybrat více než 6 milionů dolarů od 125 000 dárců, což zabezpečí dostatečnou hotovost pro provoz organizace do konce fiskálního roku (30. června). Wikipedia v současnosti platí pouze 23 zaměstnanců, z čehož 8 je v IT oddělení a zbytek činnosti zajišťuje velká komunita dobrovolníků, kteří jsou s touto organizací spojení.Komentáře