Wikipedie by měla být vytištěna v 1000 svazcích

Největší bezplatná encyklopedie světa Wikipedie by v rámci nového projektu měla být vytištěna do asi tisícovky knih.

Wikipedie by měla být vytištěna v 1000 svazcích


V rámci projektu by mělo být vytisknuto přes milion stránek, které budou obsahovat více než čtyři miliony článků od dvaceti milionů dobrovolníků. Za vizí stojí tým, který pracuje na open-sourcovém nástroji na přidávání textů do Wikipedie v organizaci PediaPress. K tomu, aby byla Wikipedie převedena na papír, bude třeba v první fázi vybrat v přepočtu milion korun. „Všichni víme, že Wikipedia je opravdu velmi obsáhlá. Jen samotná anglická verze se skládá z více než čtyř milionů článků. Dokážete si však představit, jak velká Wikipedie opravdu je? Myslím si, že nejlepším způsobem, jak velikost Wikipedie demonstrovat, je převést ji do fyzického média ve formě knih,“ napsali tvůrci projektu.

Tištěná verze bude obsahovat drtivou většinu článků a zlomí tak všechny dosavadní rekordy. Navíc je cílem projektu ocenit nespočet dobrovolníků, kteří tuto fascinující studnici informací za více než deset let vytvořili. Tým, který tvoří Heiko Hees, Christoph Keppe a Alex Boerger z PediaPress, věří, že kompletní anglická verze Wikipedie by se vešla do asi 1000 knih, z nichž každá by měla cca 1200 stránek.

„Čísla stránek na sebe budou v jednotlivých knihách navazovat, takže poslední článek může být klidně na straně 1 193 014,“ uvádí kolektiv. Text, jenž bude obsahovat i obrázky, bude rozdělen do tří sloupců a všechny knihy by se měly vlézt do deset metrů dlouhé knihovny, která by měla být ukázána na konferenci Wikimania v srpnu tohoto oku spolu se zveřejněním údajů o tom, jak často jsou jednotlivé články v encyklopedii upravovány, aby lidé získali přehled. „Po naší prezentaci tak každému bude jasné, že tištěná Wikipedie je zastaralá během pár sekund.“

Pokud bude vybrán dostatek peněz, tým by chtěl knihy ukazovat i v dalších zemích světa před tím, než je darují nějaké velké veřejné knihovně. „Pro budoucí generace by mohla být symbolem počátků digitální revoluce. Nejvýznamnějším důvodem, proč jsme se do tohoto projektu pustili, je však to, že chceme ukázat lidem to neuvěřitelné množství informací,“ uvedl Kepper. „Během uplynulých 10 – 15 let nastaly obrovské změny a lidé si zvykli na velké objemy dat dostupné na internetu. Jsme na křižovatce mezi érou Gutenberga a informační dobou. Všichni jsme vyrostli na knihách a známe toto médium velmi dobře, avšak v dnešní době se potýkáme s tolika informacemi, že jsou pro nás knihy čím dál méně a méně důležité. Pro naše děti pak už situace bude zcela jiná a myšlenka něco tisknout do knihy jim možná přijde zcela absurdní.“ Zatím se v rámci projektu z plánovaných 50 tisíc dolarů vybralo jen několik tisíc dolarů a do konce fundraisingu zbývá 50 dnů.

 Komentáře