Yahoo po dvaceti letech končí s vyhledáváním dle kategorií

Společnost na svém oficiálním blogu oznámila, že 31. prosince ze zatím blíže nespecifikovaných důvodů ukončí provoz své služby Directory.

Yahoo po dvaceti letech končí s vyhledáváním dle kategorií


„I když i nadále chceme uživatele spojovat s informacemi, které chtějí, náš byznys se vyvinul a na konci roku proto Yahoo Directory končí,“ uvedlo Yahoo. Adresář Yahoo organizoval webové stránky na internetu podle předmětu a lokace a umožňoval tedy jiný způsob vyhledávání informací než standardní zadávání klíčového slova do vyhledávače. V současné době je Directory organizován dle témat jako zdraví, sport a zábava, i když i v adresáři již lze vyhledávat pomocí vyhledávacího políčka.

Hierarchický adresář pro vyhledávání dle témat s názvem „Jerry and David's Guide to the World Wide Web“ vytvořili v lednu 1994 studenti Stanfordu Jerry Yang a David Filo. V březnu toho samého roku přejmenovali svůj projekto na „Yahoo“, což měla být zkratka sloganu „Yet Another Hierarchical Officious Oracle“ (Další hierarchické úslužné orákulum).

Inzerenti, kteří zadávali svou reklamu na Directory, přejdou podle Yahoo na novou službu – podrobnosti budou zveřejněny později. Ukončení provozu služby je spíše symbolickým krokem, Vezmeme-li v úvahu jiné webové stránky, které k odstranění vyhledávání podle kategorií v minulosti přistoupily, není příliš překvapivé, že nakonec došlo i na Yahoo. To již také není společností, jakou bývalo. Od nástupu Marissy Mayerové na post generální ředitelky v roce 2012 proběhla řada akvizic a byly spuštěny nové produkty a aplikace, které měly pomoci udržet Yahoo na výsluní.

Společnost v pátek také oznámila, že v úterý ukončí provoz portálu Yahoo Education, který propojuje lidi se školami a vzdělávacími programy. Od prvního listopadu pak má být ukončen provoz Qwiki, což je aplikace určená k tvorbě videa, již Yahoo koupilo minulý rok. Tým Qwiki bude podle všeho pracovat na jiných projektech v rámci společnosti. Ta ve snaze zjednodušit svou nabídku služeb v posledních dvou letech již ukončila přes šedesát produktů a služeb.

 

Úvodní foto: © Yahoo


Komentáře