Yahoo vydává mobilní vyhledávací prohlížeč Axis

Aplikace dokáže najednou zobrazit výsledky hledání a zvolenou webovou stránku.

Yahoo vydává mobilní vyhledávací prohlížeč Axis


Společnost Yahoo posílila své nabídky vyhledávání vydáním Axis, což je prohlížeč založený na technologii HTML5. Axis přináší výsledky hledání jako náhledy stránek místo odkazů.

Podle Ethana Batraskiho Axis zkracuje čas mezi zadáním dotazu uživatelem a požadovaným výsledkem asi o třetinu. A to ať jde o získání nějaké skutečnosti nebo o něco jiného. Batraski je ředitel produktového managementu pro speciální projekty u společnosti Yahoo.

Batraski vysvětluje, že většina vyhledávacích rozhraní vyžaduje proces tří kroků, dotaz, stránku s výsledky a vybraný výsledek. Axis se tento proces pokusil omezit na pouhé dva kroky. Batraski dále vysvětluje, že „jde o archaický přístup. Je stejný 12-15 let. My jsme se rozhodli zbavit se středního kroku, jelikož nikdo nemá rád prostředníka.“

Nová aplikace je prohlížeč stejně jako vyhledávač a nabízí funkce pro prohlížení včetně navigačních šipek, adresový řádek a záložky. Na vyhledávací dotaz Axis reaguje sadou vizuálních náhledů stránek místo odkazů s textovým shrnutím. Veškeré strukturované výsledky, jako například programy kin nebo sportovní výsledky, které se objevují ve vyhledávání Yahoo, se stejně objeví i v programu Axis. Výsledky hledání se zobrazí v horní části obrazovky a uživatel může pohybem na displeji vlevo zobrazit další výsledky bez načítání.

I poté, co uživatel vybere určitý výsledek přejetím dolů, může znovu zobrazit výsledky vyhledávání v horní části obrazovky bez nutnosti opuštění vybrané stránky.

Uživatelé, kteří jsou přihlášeni pomocí účtu Yahoo, Google nebo Facebook, mohou ukládat výsledky napříč různými zařízeními. Axis také přichází s podporou pluginů pro většinu dnešních prohlížečů, takže jej mohou uživatelé používat i na počítačích. Program umožňuje sdílení využitím e-mailu a webů Pinterest nebo Twitter. Podle Batraskiho bude podpora sdílení pomocí Facebooku přidána v brzké budoucnosti.

Náhledy stránek mohou představovat problémy pro malé displeje smartphonů. Nicméně Batraski uvedl, že vizuální výsledky znamenají méně cest „tam a zpět“ mezi seznamem výsledků a konkrétními stránkami. Když se například Batraski snažil najít !plány židle Adirondack“, rychle viděl, na kterých stránkách jsou plány skutečně zobrazeny.

Vyhledávací funkce programu Axis jsou postaveny na technologii HTML5 a využívají platformu „Cocktail“ společnosti Yahoo. Ta spojuje prvky Javascriptu, SQL a HTML5. Batraski vysvětluje, že Cocktail nabízí inteligentní kešování, což umožňuje programu Axis zobrazovat a zpracovávat mnoho obrázků bez výrazného zpomalení.

Program Axis debutuje pouze s vyhledáváním klíčových slov a obrázků. Výsledky hledání zatím nebudou obsahovat reklamy. Aplikace je v současné době k dispozici pro iPhone a iPad. Podle Batraskiho bude aplikace pro Android k dispozici „brzy“.

Úvodní foto: © Yahoo


Komentáře