YouTube brzy spustí placenou službu bez reklam

Provozovatel videoserveru YouTube plánuje spuštění předplatitelské služby, díky které se uživatelé budou moci dívat na videa zcela nerušeně bez reklam.

YouTube brzy spustí placenou službu bez reklam


První informace o nové službě se začaly objevovat včera poté, co YouTube rozeslalo dopis členům svého programu YouTube Partner, který umožňuje vybraným tvůrcům obsahu získávat určitou část z příjmů z reklam objevujících se v jejich videích. Informaci pak následně oficiálně potvrdil i Google, pod nějž YouTube spadá.

Podle mluvčí Googlu nebylo zatím stanoveno datum vydání nové předplatitelské služby ani její cena. „I když nemůžeme komentovat jednání, která v současné době probíhají, jednou z našich hlavních priorit je to, aby naši uživatelé měli na výběr co možná nejvíce možností, jak obsah na YouTube užít a tvůrci si mohli zvolit vhodný model rozdělení příjmů z reklam,“ uvedla mluvčí YouTube.

Podle nových podmínek partnerského programu YouTube bude tvůrcům videí, kteří se rozhodnou využívat novou službu, vypláceno 55 % z příjmů, které budou vybrány od předplatitelů. Stejné procento partneři získávají v současné době z reklam.

Mluvčí YouTube odmítla sdělit podrobnosti o tom, jak přesně příjmy budou rozdělovány. Není zatím jasné ani to, jaký druh obsahu bude předplatitelská služba nabízet - alespoň částečně má jít o prémiový či exkluzivní obsah, k němuž se běžní uživatelé prý nedostanou.

Jedno je však jisté už teď - úspěch nové předplatitelské služby bude v konkurenci dalších streamovacích služeb záviset na množství partnerů, kteří se do programu YouTube zapojí a poskytnou svůj obsah. A konkurence v této oblasti opravdu není málo.

Kromě Netflixu a nové streamovací služby HBO lze zmínit také službu Vessel, za níž stojí bývalý šéf Hulu. Zajímavě pak vypadá i předplatitelská služba s videem Oz, jež byla dnes globálně spuštěna společností Icelandic.

YouTube od konce minulého roku testuje ještě jednu předplatitelskou službu s názvem Music Key, která uživatelům za 9,99 dolarů měsíčně umožňuje přistupovat k třicet milionům skladeb z databáze Google Play Music.

Úvodní foto: © Google


Komentáře