YouTube je již i v české verzi!

Známý videoserver YouTube již konečně mluví česky a nově ho najdete i na adrese www.youtube.cz. Nejde jen o překlad stránek do češtiny, přibyli i lokální partneři, známé české celebrity a česká videa.Známý videoserver YouTube již konečně mluví česky a nově ho najdete i na adrese www.youtube.cz. Nejde jen o překlad stránek do češtiny, přibyli i lokální partneři, známé české celebrity a česká videa.

Díky českému rozhraní by mělo být jednodušší videa na YouTube nejenom vyhledávat, hodnotit a povídat si o nich s ostatními uživateli, ale taky snadněji nahrávat videa z vlastní tvorby.

Už nyní patří YouTube údajně k nejoblíbenějším portálům na českém internetu. Podle studie Mediaresearch (jaro 2008) ho alespoň jednou za měsíc navštíví 62,4 % českých internetových uživatelů a každý 10. český uživatel internetu chodí na YouTube denně. Návštěvníci serveru YouTube shlédnou denně stovky milionů klipů a stovky tisíc nových naopak nahrají.

"Spuštění další lokální verze YouTube je přirozeným krokem ve vývoji těchto stránek," říká spoluzakladatel a generální ředitel YouTube Chad Hurley. „Video je mezinárodní formát, který umožňuje lidem po celém světě komunikovat a vyměňovat si názory. Díky lokalizaci bude naše globální služba ještě relevantnější pro místní komunity v různých částech světa."

K lokalizaci patří nejen česká doména www.youtube.cz a překlad rozhraní webu. Bylo nutné přeložit stovky stránek, které k YouTube patří a vytvořit naši vlastní domovskou stránku, která obsahuje i propagovaná videa, podobná videa a propagace českých kanálů. Je potřeba zmínit i českou uživatelskou podporu a také zprovoznění komunitních funkcí, jako je třeba hodnocení videí, sdílení videí, označování obsahů. Česká verze je přitom 22. lokalizovaným YouTube na světě.

Současně je však YouTube také některými experty kritizováno, že díky němu výrazně rostou nároky na přenosovou infrastrukturu a množství videoobsahu by v budoucnu mohlo způsobovat zahlcení celého internetu. Jen pro ilustraci, každou minutu přibyde na YouTube 13 hodin videa a uživatelé si každý den přehrají stovky miliónů videí, stovky tisíc jich tam denně pak nahrají.


Komentáře