YouTube nabízí už i video v HD kvalitě

Server YouTube, který patří internetovému gigantovi Googlu, nabízí novou funkci vysokého rozlišení (HD) pro uložené videoklipy a také byly vytvořeny nové stránky pro snazší prohledávání nejoblíbenějších kategorií.Server YouTube, který patří internetovému gigantovi Googlu, nabízí novou funkci vysokého rozlišení (HD) pro uložené videoklipy a také byly vytvořeny nové stránky pro snazší prohledávání nejoblíbenějších kategorií.

Tyto změny jsou součástí série úprav, kterými se Google snaží udržet YouTube náskok před rychle se rozvíjejícími rivaly jako je například Hulu.

Videa v HD rozlišení budou podporovat formát 1280 x 720 bodů, zatímco ne-HD verze budou v rozlišení 640 x 480. Díky tomu by měly být mnohem věrnější a podobnější formě, v níž byly původně vytvořeny.

Větší velikost a kvalita ovšem znamená i vyšší nároky na datový přenos a propustnost sítě při streamování. Již nyní řada expertů varovala před vysokými nároky na internetové linky způsobené právě streamovaným videem a tento krok Googlu uvedený problém jen zvýší.

YouTube vytvořilo novu kategorii videí, kde budou speciálně jen ty v HD rozlišení a jsou vybaveny linkem s textem „watch in HD“. Současně byl vydán i návod, jak nejlépe optimalizovat svá videa pro YouTube a dosáhnout tak nejlepších možných výsledků. Ten je k dispozici zde.

Pro zajímavost, každou minutu nahrají uživatelé na YouTube 13 hodin videa, ovšem její popularita částečně vychází i z toho, že zde byl k nalezení řada komerčních materiálů, což ovšem způsobuje problémy s autorskými právy. Google proto vytvořil vlastní systém, který má umožnit automaticky rozeznat, zda nahrávané video porušuje autorská práva či nikoliv – referenční (chráněná) videa jsou analyzována speciálním algoritmem a pokud je uploadované video podobné, je vlastník obsahu upozorněn, kdy se pak může rozhodnout, zda ho nechá dále přístupné a nebo jej smaže.


Komentáře