Zastánci svobody internetu vymysleli Batmanův signál

Aktivisté bojující za svobodu internetu vymýšlejí čím dál vtipnější způsoby upozornění co nejširší veřejnosti na rostoucí nebezpečí ohrožení této svobody. Proto připravili webovou variantu Batmanova signálu pro web.

Zastánci svobody internetu vymysleli Batmanův signál


S myšlenkou přišel zakladatel sociálního serveru Reddit Alexis Ohanian spolu s nátlakovou skupinou Fight for the Future. Se spuštěním internetové strategie Batmanova signálu se počítá do měsíce. Správci webových stránek dostanou možnost umístit na své weby speciální kód, který bude aktivován kdykoli, kdy bude hrozit omezení svobody internetu. Potom se na vyhrazených místech stránek na všech zúčastněných webech zobrazí různé výzvy určené návštěvníkům. Ti budou například vyzváni, aby se rychle obrátili na své volené zastupitele nebo bojkotovali firmy, které ohrožují svobodu internetu.

Díky této síti by mohlo dojít i k podobným globálním akcím, jako bylo zhasnutí internetu na protest proti návrhu zákona SOPA. Váha firem jako Google, Wikipedia nebo Craigslist, které se v lednu tohoto roku k protestu přidaly, nakonec přispěla ke stažení tohoto problematického návrhu.

„Pokud se na zúčastněných webech objeví Batmanův signál s konkrétní výzvou, bude moct zburcovat lidi k akci,“ vysvětlil novou iniciativu Ohanian. „Proto vyzýváme všechny majitele webových stránek, aby se do sítě zapojili a v případě varovných signálů i patřičně reagovali. Pokud se to podaří, budou se přidávat další a další a jejich počet bude prudce stoupat,“ dodal.

Skupina kolem zakladatele Redditu a Fight for the Future se v nedávné době soustředila na to, aby zmařila zákon CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act), který na konci dubna narychlo schválil americký kongres a který má za cíl chránit Spojené státy pro kyberterorismu a dalšími internetovými útoky. Druhé hlasování o normě se očekává příští měsíc v Senátu.

Problémem právní normy CISPA je podle podle dostupných informací skutečnost, že firmám poskytuje možnost sdílet s vládními organizacemi soukromá data uživatelů – a to nejen v případě, že bude existovat podezření na kybernetický útok.

Rainey Reitmanová, ředitelka pro aktivismus nadace EFF, je také otevřenou účastnící debaty kolem CISPA. Podle jejího názoru začali zastánci zákonu CISPA používat rétoriku, jako kdyby chtěli „zastavit útok na Pearl Harbor. Myslím si, že není zrovna v této době nutné dávat firmám možnost získávat soukromá data uživatelů. Problém, který vyplynul na povrch spolu s CISPA, je ale ten, že působí ještě mnohem více,“ řekla nedávno v rozhlasovém rozhovoru.

„Zákon připravuje firmám živnou půdu, aby mohly zachytit každodenní komunikaci uživatelů na internetu a předávat osobní informace vládám,“ dodala Reitmanová a vyjmenovala, jaké její další připomínky nebyly při hlasování vyslyšeny.

Mezi kritiku zákona CISPA kromě toho patří otevřený protestní dopis bezpečnostních expertů, techniků a akademických pracovníků. Obamova administrativa už pohrozila, že přikročí k právu veta v případě, že zákon CISPA projde Kongresem.

Úvodní foto: © Jürgen Fälchle - Fotolia.com


Komentáře