Hlavní navigace

Zavedení daně z internetu? Microsoft tvrdě narazil

6. 3. 2010

Sdílet

Myšlenku, že by boj proti škodlivému softwaru mohl být financován z tzv. internetové daně, považují bezpečnostní experti za hrůzostrašnou.

Když počátkem tohoto týdne přišel viceprezident Microsoftu Scott Charney s myšlenkou zavedení jakési daně z používání internetu jako vhodným způsobem, jak financovat neustálý boj proti malwaru, zřejmě netušil, jak moc s ní u bezpečnostních odborníků narazí.

Podle bezpečnostního analytika společnosti Gartner Johna Pescatoreho je myšlenka internetové daně příšerná. „Proč rovnou nezavést takovou daň pro nákup maloobchodního zboží, pomocí které by obchodníci financovali svou ochranu proti zlodějům“ říká v nadsázce Pescatore. Navíc se domnívá, že by zavedení daně vedlo k výraznému poklesu úrovně poskytovaných internetových služeb.

S Pescatoreho názorem souhlasí i Wolfgang Kandek, technologický ředitel bezpečností firmy Qualys. O účinnosti daně má velké pochybnosti. Internet je prý globální těleso, které nelze regulovat či za jeho používání vybírat poplatek. „Něco podobného by možná fungovalo u poskytovatelů internetových služeb, ale když by se do projektu zapojila vláda, tak o tom velmi pochybuji“ říká Kandek.

Ne každý však k této myšlence zastává takto negativní postoj. Například Randy Abrams, ředitel technického vzdělávání u Eset Security, se domnívá, že by lidé měli za svoji ochranu platit, ať už formou daně či jiného poplatku. Jinak prý hrozí, že se výrazně zhorší kvalita poskytovaných antimalwarových služeb.

Někteří bezpečnostní profesionálové zpochybňují nejen samotný návrh, ale i způsob jakým by jeho realizace měla proběhnout. Problém tkví prý v tom, že by bylo nutné nalézt či vytvořit velkou, chytrou a důvěryhodnou organizaci, která by se o výběr a rozdělování poplatku starala. A většině lidí by se asi nelíbilo, kdyby touto organizací byl Microsoft či vláda.

Existují však i jiné způsoby, jak vyčistit Internet od malwaru, než je placení daně. „Byl by to poměrně radikální krok, nicméně Microsoft by měl snížit cenu systémového upgradu na Windows 7. Alespoň na stejnou úroveň, jakou Apple stanovil pro svůj Mac OS X“ myslí si Kandek. Snížením ceny by prý k legálnímu přechodu na novější systém přesvědčil velké množství lidí a to především v rozvojových zemích, kde je malware velkým problém právě díky používání pirátských kopií. „Dát uživatelům podnět k přechodu na Windows 7 by bylo skvělé. Celému problému by to pomohlo mnohem více“ říká Kandek.

Byl pro vás článek přínosný?