Cloud (I) – Především bezpečnost a svoboda

Všichni ho známe, všichni ho používáme. Někteří dokonce, aniž by si to uvědomovali. Vždyť například elektronická pošta nebo sociální sítě spadají právě do této kategorie služeb. Ale víme konkrétně, jak nám cloud může zpříjemnit život i v oblasti businessu? Určitě by nás v té souvislosti měla zajímat bezpečnost cloudových služeb, ochrana dat či jednoduchá práce s dokumenty.

Cloud (I) – Především bezpečnost a svoboda2. díl článku: Cloud (II) – aplikace i pro business
3. díl článku: Cloud (III) – Integrovaný znamená mnohem užitečnější
4. díl článku: Cloud (IV) – Mějme vždy a všude informace, data, znalosti
5. díl článku: Cloud (V) – Jak mobilizovat firmu?
6. díl článku: Cloud (VI) – Jak (je snadné) přejít do cloudu

Úvodem pár faktů: Poptávka po cloudových službách v České republice každým rokem roste z důvodu výrazného ušetření nákladů, zvýšení bezpečnosti a lepšího mobilního přístupu k jednotlivým aplikacím. To je zajímavé především pro středně velké a menší společnosti, kterým to umožňuje využívat moderní technologie, business systémy a aplikace (včetně např. CRM), které si v minulých letech díky finanční náročnosti (nákup HW, implementaci, pořízení SW licencí) nemohli dovolit.

Další výhody

  • Nemusíte neustále investovat do stále výkonnějšího HW a licencí SW
  • Platíte flexibilně jen za skutečně využívané služby
  • Můžete využívat mobilní přístup k aplikacím kdykoliv a odkudkoliv
  • Máte firemní data v bezpečí, při ztrátě notebooku o ně nepřijdete


Bezpečnost
Každého, kdo přechází na cloudové služby, přirozeně zajímá zabezpečení dat. Jejich uložení „postaru“, tedy na vlastních strojích ve vlastní serverové místnosti, se na první pohled zdá bezpečnější. Pocit klidu ale končí ve chvíli, kdy si spočítáme náklady a rizika takového řešení – nákup a údržba hardwaru i softwaru, účinné zálohování dat, integraci informačních systémů a řadu dalších opatření. Do rizik je potřeba zahrnout i ztrátu dat v důsledku technické závady nebo odcizení či zneužití dat.

Mobilní svoboda
Výhodou cloudu je především vysoká dostupnost služby. Provozovatelé cloudových služeb by měli poskytovat smluvní garanci dostupnosti (SLA – Service – level – agreement). V případě SLA 99,99 % je garantováno, že server poběží minimálně 99,99 % času bez výpadku. Některé cloudové služby nabízejí i offline přístup (například většina aplikací služby Google Apps nebo Office 365). Funkce offline přístupu je jednou z klíčových a uživatelé ji ocení třeba při cestování nebo v případě nestabilního internetového připojení. V případě e-mailové služby můžeme v offline režimu odpovídat na maily, naše zprávy se automaticky odešlou po připojení k internetu. Zobrazování, vytváření a editaci dokumentů je také možné. Veškeré změny, které jsme u svých dokumentů provedli v offline režimu, se nám následně automaticky synchronizují s dokumenty na Disku Google nebo SkyDrive po připojení.

Další nespornou výhodou cloudu je, že například v případě odcizení notebooku nepřijdeme o svá firemní data. Ruku na srdce: opravdu si všichni pravidelně minimálně alespoň jednou týdně zálohujeme svá data? :(

Pokud budeme mít data v cloudu a stane se nám tato nepříjemná událost, stačí si zakoupit nový notebook a můžeme hned pokračovat v práci.

Analytická společnost IDC registruje dynamicky rostoucí firemní trend používání chytrých telefonů a tabletů. Mobilita zaměstnanců je pro společnosti prostě přínosná. Mohou pracovat kdykoliv, odkudkoliv a pomocí jakéhokoliv zařízení a díky cloudovým službám mají přístup vždy k aktuálním firemním datům, ať už se to týká firemní pošty, kalendáře, dokumentů, týmových webů a dalších aplikací. Zaměstnancům, kteří používají mobilní technologie, se zvýšila o čtvrtinu produktivita práce i rychlost rozhodování. Podle studie IDC v roce 2016 budou mít 2/3 zaměstnanců mobilní pracovní zařízení (chytrý telefon nebo tablet).

Kromě toho, že bezpečnost cloudových služeb je v dnešní době na velmi vysoké úrovni a není potřeba se obávat odcizení či zneužití dat, nemusíte řešit ani další věci - výpadky serverů, pravidelné aktualizace SW, instalaci záplat, hlídat si platnosti licencí, a podobně.

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Martin Kunz, Ness Technologies

Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com


Komentáře