Cloud (IV) – Mějme vždy a všude informace, data, znalosti

Hledáte aktuální telefonní kontakt na obchodního partnera? Nemůžete najít mail od vašeho zákazníka? Více než kdy jindy v dnešní informační době platí, že správná informace ve správný čas může být k nezaplacení.

Cloud (IV) – Mějme vždy a všude informace, data, znalosti1. díl článku: Cloud (I) – Především bezpečnost a svoboda
2. díl článku: Cloud (II) – aplikace i pro business
3. díl článku: Cloud (III) – Integrovaný znamená mnohem užitečnější
5. díl článku: Cloud (V) – Jak mobilizovat firmu?
6. díl článku: Cloud (VI) – Jak (je snadné) přejít do cloudu

Podle studie společnosti Digital Universe objem dat roste rychleji, než udává Moorův zákon. Ten říká, že se každých 18 měsíců zdvojnásobí. Podle této studie, budou společnosti v příštím desetiletí spravovat 50x vyšší objem dat a počet souborů vzroste 75x. A ještě jedna předpověď, která s tou první nesouvisí jen zdánlivě. Podle analytické společnosti Gartner do roku 2017 téměř 40 % celosvětových společností bude využívat kancelářské aplikace v cloudu díky například Google Apps či Office 365, což výrazně změní spolupráci ve společnostech.

Cloud + mobilita = šetříme čas a peníze
Pro většinu z nás se práce s vyhledávačem, ať už Google či třeba českým Seznamem, stala běžnou součástí každodenního života. A nástup mobilních zařízení to posunul ještě dál – nejsme vázáni na žádné místo. Zapneme mobil a jsme ve spojení podle potřeby. Ne všechno se dá ale napsat do emailu. Potřebujeme se s kolegou poradit nad dokumentem, či odprezentovat zákazníkovi nabídku a není časově možné cestovat? Integrace Gmailu s nástrojem Hangouts a chatem umožňuje v reálném čase zdarma diskutovat nad mailem či dokumentem s kolegou, partnerem, zákazníkem.

Nepotřebujeme tak pořizovat žádné další služby pro internetové hovory a zároveň výrazně šetříme náklady za telefonní poplatky, cestování a hlavně váš čas. Například služba Setkání (Hangouts) jako součást Google Apps nebo Lync součást Office 365 nám umožní živou videokonferenci až s 10 kolegy najednou. Můžeme tak v klidu z domova nebo své kanceláře řešit schůzky s tím, že všechny chaty je možné mít dostupné i zpětně.

Víc hlav víc ví
Asi každý z nás zažil, že nemohl najít dokument od kolegy. Poslal mi ho emailem? Uložil jsem si ho? Kam? Která je poslední verze? Dříve bylo v menších společnostech zvykem mít vlastní archivy na svém počítači. Uvedené dokumenty ale pak už člověk neměl k dispozici, když je potřeboval využít i jinde, nebyla možnost jakéhokoliv sdílení, verzování, archivace a podobně.

Dnes je tu elektronický archiv. Google disk nebo Skydrive nám navíc nahradí onoho archiváře. Díky výkonnému vyhledávání podle klíčových slov a filtrů rychle najdeme to, co potřebujeme. Dokonce i v obrázcích nebo textu naskenovaných dokumentů.

Nejde ale jen o to uchovat dokumenty. Potřebujete společně online pracovat na jednom dokumentu? Není problém. Jakékoliv soubory nebo celé složky můžete sdílet s jednotlivými uživateli, s celým týmem nebo dokonce se zákazníky, dodavateli a partnery. Chcete-li přidat své názory a získat zpětnou vazbu, můžete soubory komentovat a odpovídat na komentáře, vše se přenáší v reálném čase.

Na dvou místech najednou
Neméně praktický je i sdílený kalendář. Nejenom, že vidíte dostupnost kolegů, ale můžete si zde nastavit i osobní pravidelné události, které ostatní vidí jako obsazený čas. Rovnou z kalendáře můžete svolávat porady, sledovat kdo potvrdil, kdo odmítl. Díky dostupnosti přes mobilní zařízení se vám nemůže stát, že zapomenete adresu, kam jedete. Stačí ji vložit při plánování schůzky a Google Maps vás tam přesně dovedou. Pořádáte akci pro zákazníky, či partnery? Přímo z kalendáře vložíte pozvánku na vaše webové stránky.

A podobně užitečné dokážou být cloudové služby i třeba při řízení firmy. Ale o tom až příště.

(videoukázka)

Martin Kunz, Ness Technologies

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Úvodní foto: © frank peters - Fotolia.com


Komentáře