Cloud (VI) – Jak (je snadné) přejít do cloudu

O užitečnosti služeb v cloudu a možnostech pracovat odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení už není třeba hovořit. Jak ale vypadá takový přechod na cloudové služby a jaké jsou nejčastější důvody pro tuto změnu?

Cloud (VI) – Jak (je snadné) přejít do cloudu1. díl článku: Cloud (I) – Především bezpečnost a svoboda
2. díl článku: Cloud (II) – aplikace i pro business
3. díl článku: Cloud (III) – Integrovaný znamená mnohem užitečnější
4. díl článku: Cloud (IV) – Mějme vždy a všude informace, data, znalosti
5. díl článku: Cloud (V) – Jak mobilizovat firmu?

Společným jmenovatelem jsou úspory: nákladů na SW licence a infrastrukturu, za energie, za administraci (upgrade SW, údržba serverů, záplaty)… ale také třeba úspora cestovních nákladů (vzdálená spolupráce). Úspory doprovází také zvýšení produktivity zaměstnanců, vyřešení problémů s antispamovou ochranou či možnost pracovat z domova či na cestách a na vlastním zařízení. Argumentů pro rozhodnutí je tedy dostatek. Přesto je dobré vědět víc…

Začněte s rozmyslem
Spolu s  myšlenkou přechodu do cloudu by si měly společnosti odsouhlasit postup přechodu s dodavatelem, který sladí zavedení cloudu s jejich strategickými firemními cíli a jasně definuje jejich současné a budoucí IT schopnosti. Velmi důležitým bodem při rozhodování o dodavateli cloudových služeb je zjištění informací o garantované dostupnosti jeho služeb, aby se nám nestalo, že bude celá firma několik hodin bez přístupu k firemním datům. Například společnost Google garantuje dostupnost služeb Google Apps – 99,9 %.
Přechod do cloudu je u většiny firem postupný.

Pošta, kalendář, úkoly…
Nejpoužívanější službou, která vede společnosti k přechodu do cloudu je e-mail. 75 % malých a středních firem má dnes už poštu v cloudu. Důvody jsou jasné.

  • Pomocí webového prohlížeče mají přístup ke své poště, kalendáři, úkolům - kdykoliv, kdekoliv a pomocí jakéhokoliv zařízení
  • Jednoduché nastavení a synchronizace pro téměř všechny platformy mobilních zařízení – aktuální data máte na všech požadovaných zařízeních
  • Jednoduché sdílení firemních kalendářů – už na schůzce se zákazníkem můžete naplánovat příští schůzku s ním a dalšími potřebnými lidmi z firmy podle jejich časových možností


Vyberte správného partnera
Pro migraci dat je vhodné si vybrat firmu, která je certifikovaným partnerem společnosti, od které se rozhodnete využívat cloudové služby. Např. certifikovaný partner nejpoužívanějších cloudových služeb Google a Microsoft. Měl by vám nabídnout komplexní integrované řešení postavené nad těmito službami, které bude řešit vše, co potřebujete – workflow, CRM, ERP, atd. služby a aplikace.

Po celé ČR by měl mít síť servisních partnerů, kteří vám s bezproblémovou migrací dat pomohou. Partner s vámi udělá detailní návrh analýzy současného stavu a představí vám návrh řešení migrace dat. Je pouze na vás, která data budete chtít migrovat a která ne. Nemá smysl migrovat data, které už léta nepoužíváte a nebudete je ani v budoucnu potřebovat. Máte tak ideální příležitost ke generálnímu úklidu ve svých datech, stejně tak, jako ho děláte několikrát do roka doma :)

Po úspěšné migraci dat můžete začít používat cloudové služby, které se obejdou bez aktivní podpory IT oddělení. Jednou z výhod cloudu je, že jednotlivé služby může spravovat i laik, bez technických znalostí IT.

(videoukázka)

Martin Kunz, Ness Technologies

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Úvodní foto: © rufous - Fotolia.com


Komentáře