Integrace Google Apps: Jaké jsou možnosti?

Sada nástrojů Google Apps je řešením, mezi jehož hlavní přednosti patří mimo jiné i velmi široké možnosti propojení s ostatními systémy. Proto je dobré vědět, jak tohoto potenciálu naplno využít.

Integrace Google Apps: Jaké jsou možnosti?


Při jednání se zákazníky se často setkávám s dotazem, zda a případně jakým způsobem lze propojit Google Apps s jejich stávajícími firemními systémy. Široké možnosti integrace jsou přitom jednou z klíčových výhod sady nástrojů Google Apps a umožňují využít i další specifické funkce.

Z konkrétních možností je dobré na úvod zmínit především sadu aplikačních rozhraní pro jednotlivé služby, tzv. Google API. Toto rozhraní pro programování aplikací umožňuje manipulaci s daty uloženými v Google cloudu, ke kterým má oprávněný uživatel přístup. Kromě toho lze díky tomuto rozhraní současně zajistit propojení firemního systému s funkcemi uživateli nejčastěji využívanými, jako jsou například Google překladač nebo mapy. Přístup k jednotlivým rozhraním je řízen prostřednictvím otevřeného autorizačního standardu OAuth.

Programátorům je rovněž k dispozici Google Web Toolkit, což je sada nástrojů a knihoven pro vývoj aplikací, využívajících Google API. S jeho pomocí lze ke službám Google Apps snadno připojit prakticky libovolné moderní aplikace, ať už třeba webové nebo pro mobilní zařízení.

Mimo aplikační rozhraní je v nabídce Google i tzv. Google Cloud Platform, což je plnohodnotná aplikační platforma typu PaaS, která umožňuje vývoj a provoz aplikací v cloudu. Mezi její výhody patří zejména automatické škálování potřebného výpočetního výkonu či rychlé zpracování obrovského množství dat.

Klíčovou předností jsou i široké možnosti integrace, spočívající zejména ve volání webových služeb aplikací třetích stran, bez ohledu na to, zda se jedná o přenosy či služby typu REST (Representational State Transfer) nebo SOAP (Simple Object Access Protocol). Lze tak snadno vyvinout novou aplikaci, která bude provozována na platformě Google a bude komunikovat jak s vašimi stávajícími systémy, tak s jednotlivými službami Google.

S integrací úzce souvisí téma autentizace uživatelů. Prostřednictvím otevřených standardů typu OpenID nebo SAML v2 lze implementovat jednotné přihlášení napříč různými webovými aplikacemi, což výrazně usnadňuje jejich používání.

Programátorům a IT specialistům, které toto téma zajímá, bych doporučil stránku http://developers.google.com, kde najdou detailní informace.

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Petr Doležal, Senior Consultant, Ness Technologies

Úvodní foto: © Google


Komentáře