Jak přejít z Microsoft Exchange serveru na Google Apps (2. část)

Používáte e-mailové řešení MS Exchange a uvažujete o přechodu na Google Apps? Pak jste tu správně...

Jak přejít z Microsoft Exchange serveru na Google Apps (2. část)


1. díl článku: Jak přejít z MS Exchange serveru na Google Apps

V předchozím díle jsme si představili jednotlivé fáze projektu migrace, které je dobré dodržet pro snadný a bezproblémový přechod na Google Apps. V této části bychom chtěli podrobněji zodpovědět otázku, jak dlouho trvá migrace účtů z Microsoft Exchange Serveru do Google Apps a jak odhadnout, kolik času si na ni v konkrétních případech vyhradit.

Úvodem je třeba poznamenat, že množství času stráveného vlastní migrací účtů je závislé na celé řadě faktorů. Mezi ty klíčové patří zejména výkon a aktuální zatížení Exchange Serveru, objem migrovaných dat nebo rychlost síťového připojení. Podstatnou roli hraje i výpočetní výkon stanic nebo serverů, na kterých je migrační nástroj Google Apps Migration for Microsoft Exchange (GAMME) nasazen. Limitujícím faktorem je rovněž omezení dané aplikačním rozhraním Google pro migraci, které umožňuje migrovat maximálně jednu zprávu od jednoho uživatele za sekundu.

Jak tedy odhadnout konkrétní dobu migrace v našem případě? Pro jednoduchost předpokládejme, že všechny prvky systému jsou dostatečně rychlé a jediným omezením je právě rychlost migračního rozhraní.

Plánujeme například migraci 100 uživatelských schránek po 2 500 zprávách. Nasadili jsme jednu instanci GAMME, která je nastavena na paralelní zpracování 25 uživatelů. Dobu migrace potom odhadneme následovně: (100 x 2 500) / 25 = 10 000 s = 2,8 h.
 
Zákazníkům, kteří s námi přechod z Microsoft Exchange Serveru na Google Apps konzultují, proto vždy doporučujeme provést zkušební migraci na menším počtu účtů. Tento test nám - na základě údajů získaných přímo v prostředí zákazníka - umožní kvalifikovaně odhadnout celkovou dobu migrace a podle ní plánovat jednotlivé migrační běhy.

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Petr Doležal, Senior Consultant, Ness Technologies

Úvodní foto: © Beboy - Fotolia.com


Komentáře