Mobilita: Pět tipů pro zabezpečení zařízení s Androidem ve firmách

Obliba operačního systému Android mezi uživateli stoupá a stejně tak roste popularita využití vlastních smartphonů a tabletů. Protože je však Android postaven na otevřené platformě a jeho kód je veřejný, je dnes v hledáčku hackerů mnohonásobně více, než ostatní mobilní operační systémy.

Mobilita: Pět tipů pro zabezpečení zařízení s Androidem ve firmách


Aby telefony a tablety s Androidem nebyly hrozbou pro podniková data, je třeba je řádně zabezpečit a zajistit možnost jejich firemní správy. V podstatě jde o pět základních úkonů, které firmám pomohou k větší bezpečnosti.

1. Nastavení přístupového kódu nebo zámku obrazovky. Toto zabezpečení je klíčové. V případě, že se mobilní zařízení octne v nepovolaných rukou, není možné z něj získat data. Nejnovější verze operačního systému umožňují několik způsobů zadání vstupního hesla. Uživatel si může zvolit zadání kódu či hesla, nakreslení grafického obrazce nebo rozeznání obličeje. Nejspolehlivějším způsobem ale zůstává zadání standardního hesla či kódu, tvořeného minimálně šesti číselnými nebo alfanumerickými znaky. 

2. Požadavek na zadání hesla při každém stisknutí vypínače. Ujistěte se, že po stisknutí hlavního vypínače mobilní zařízení vyžaduje zadání kódu či hesla, případně jiný způsob odemknutí obrazovky. Pokud nastavujete dobu pro uzamčení přístroje v nečinnosti, zvolte, aby při startu z režimu spánku bylo vyžadováno heslo. Často lze na zařízeních nastavit určitou prodlevu mezi zhasnutím obrazovky při nečinnosti a jejím následným uzamčením.

3. Využití šifrování paměti. Nezbytnou součástí bezpečnosti je šifrování celého paměťového prostoru mobilního zařízení. Data pak nebudou bez šifrovacího mechanismu přístupná a v případě odcizení se nedají zneužít. V nastavení operačního systému telefonu nebo tabletu možnost šifrování naleznete pod položkou Bezpečnost.

4. Zajištění co nejaktuálnější verze systému. Teprve nejvyšší verze operačního systému Android (nejlépe 4.1 nebo 4.2) poskytuje uspokojivý rozsah možností pro zajištění bezpečnosti dat v telefonech a tabletech. Dodatečné zabezpečení poskytují také doplňky k operačnímu systému Android od jednotlivých výrobců, jako jsou například Samsung Safe či HTC SafeMode.

5. Vypnutí možnosti připojení souborového systému přes USB. Starší zařízení s Androidem lze jednoduše připojit k počítači jako flash disk a získat tak přístup k celému souborovému systému daného zařízení. To je samozřejmě bezpečnostní problém při ztrátě či krádeži. V nejnovější verzi Androidu 4.2 je tato funkčnost ve výchozím nastavení vypnutá.

Důležité je také zabránit instalaci aplikací z neznámých zdrojů, kde hrozí nakažení mobilním malwarem. Možností, jak zvýšit bezpečnost smartphonů a tabletů s Androidem je samozřejmě celá řada. Ale už jen dodržování pěti výše popsaných pravidel povede k zásadnímu zvýšení bezpečnosti mobilních zařízení s operačním systémem od společnosti Google.

Chcete se dozvědět více o efektivní firemní mobilizaci? Prozkoumejte řešení společnosti Ness Technologies, lídra v oblasti mobilních služeb.

Autor Petr Moláček

Úvodní foto: © arrow - Fotolia.com


Komentáře