Mobilní CRM aplikace do roka a do dne - porostou o 500 %

Výzkumy společnosti Gartner ukazují, že mobilní CRM aplikace porostou do roku 2014 o 500 %, a dále jasně naznačují posun trhu – více než na serveru za firewallem se bude pracovat v cloudu.

Mobilní CRM aplikace do roka a do dne - porostou o 500 %


Zpráva předpokládá, že víc než 50 % zisku bude tvořeno na CRM trhu formou SaaS a že dojde ke strmému propadu softwarových dodávek v oblasti desktopů.

Ať žije mobilní volnost!
Gartner uvádí, že v app storech je nyní 200 CRM aplikací. Do roku 2014 to ale bude až 1200! Mobilní aplikace přijdou v různých podobách, bořících zaběhlé podoby CRM. Gartner také uvádí, že Salesforce.com zůstává č. 1 CRM vendorů s 26% růstem a obratem 2,5 miliardy dolarů v příjmech v loňském roce. Naproti tomu SAP vzrostl o 0,1 procenta meziročně a dosáhl 2,3 miliardy dolarů obratu v CRM.

To je obrovský rozdíl, který odráží důvod, proč se poradenské společnosti jako Deloitte zaměřují stále více na Salesforce CRM pro integrace. Možné zisky jsou v nasazování SaaS do prostředí starších instalací.

Vzestup mobilních aplikací přichází s poklesem desktopových dodávek. Podle společnosti Gartner bylo "v prvním čtvrtletí roku 2013 po celém světě dodáno celkem 79,2 mil. desktopů, to je pokles o 11,2 % od prvního čtvrtletí roku 2012. Globální dodávky PC šly pod 80 milionů poprvé od druhého čtvrtletí roku 2009. Všechny regiony vykázaly pokles dodávek, Evropa, Střední východ a Afrika (EMEA) ukazují nejprudší pokles."

Kdo je mobilní, roste
Mobilní vzestup tedy odráží rostoucí impuls pro SaaS. V roce 2012 bylo téměř 39 % trhu CRM softwaru příjmů dodáno SaaS. Gartner předpovídá, že trh se zvýší o 42 % do konce roku 2013. V průběhu roku 2016 bude více než 50 % z příjmů CRM softwaru doručeno formou SaaS.

Celkově CRM trh nevykazuje velký růst, očekává se jen 9,7 % v roce 2013.

Relativně malý růst ukazuje, jak se databázové aplikace, jako je CRM, stávají méně důležitými v app-centrické ekonomice. App-centrický pohled je důvod, proč Salesforce má vlastní velký tlak na mobilitu a ukazuje, proč společnosti jako Base CRM jsou tak rychle rostoucí s jejich mobilně orientovaným přístupem.

Uvidíme, jestli tato prognóza dojde naplnění, nicméně stávající čísla ukazují skutečně dravé prostředí mobilních enterprise aplikací a jejich významný přínos pro firmy.

Radek Prokeš, Ness Technologies

Úvodní foto: © Tommi - Fotolia.com


Komentáře