Office 2010: Víc než jen sada kancelářských aplikací

Microsoft zahájil prodej nejnovější verze Microsoft Office, nejrozšířenější sady kancelářských aplikací na světě i v českém prostředí.


Firemní zákazníci už si mohou českou lokalizaci ve verzích Standard a Professional Plus objednávat od 1. května a koncoví zákazníci si na Microsoft Office 2010 počkají do 1. září. Už nyní je ale zřejmé, že se mají na co těšit. Novinek a vylepšení nabízí Microsoft Office celou řadu. Poprvé v historii je k dispozici 64bitová verze, uživatelské rozhraní se dočkalo dalších úprav a celé Office se otevřela webu a sociálním sítím.

Změny velké a menší
Ještě před tím než se zákazníci k Microsoft Office 2010 dostanou, narazí na novinky v oblasti technologií a obchodní strategie. Microsoft poprvé nabízí svou sadu kancelářských aplikací ve verzi pro 64bitové operační systémy. Tuto verzi Microsoft doporučuje firmám, které zpracovávají velké objemy dat v Excelu nebo Projectu. V méně náročných prostředích, kde panuje větší důraz na kompatibilitu s nejrůznějšími doplňky, které existují pouze ve 32b verzi, pak Microsoft doporučuje instalaci Microsoft Office 2010 v 32b verzi, ideálně v kombinaci s Windows 7 64bit, což umožní používat naplno operační paměť s kapacitou nad 4 GB. Uživatel při koupi krabicové verze získá instalační média pro obě varianty.

Oproti předchozí verzi Microsoft Office se mírně liší rovněž nabídka sad a jejich skladby. Největší novinkou je začlenění aplikace OneNote pro práci s informacemi z různých zdrojů do všech nabízených sad Office. Nově Microsoft nabízí pouze dvě multilicenční sady (Standard a Professional Plus) a čtyři sady krabicové, které zahrnují sadu Professional, sadu Pro podnikatele, populární sadu Pro studenty a domácnosti a navíc ještě variantu Professional Academic  určenou pro školy, studenty, zaměstnance škol, ale také pro knihovny nebo muzea a charitativní organizace.

U všech krabicových sad Microsoft Office 2010 je možné instalovat celou sadu na dva počítače jednoho uživatele – typicky na stolní počítač a na notebook. V případě sady Pro studenty a domácnosti získává zákazník možnost instalace na tři počítače zároveň. V tom se krabicové verze liší od předinstalovaných verzí na nových počítačích, ke kterým zákazníci dostávají Produktovou kartu s produktovým číslem. Tato licence je určená pouze pro jeden počítač a nelze ji přenášet ze starého počítače na nový.

Multilicenční sady Microsoft Office nabízejí nejširší možnosti. Instalovat je lze na tři počítače (desktop, notebook a terminálový server) a existuje možnost si zvolit jazykovou verzi softwaru. Součástí dodávky multilicenčních verzí jsou nástroje pro hromadnou správu či evidenci licencí a možnost využívat online služby Office Web Apps. Aplikace v Professional Plus navíc oproti ostatním sadám podporují pokročilé funkce, jako je ochrana obsahu dokumentů, řízení oběhu dokumentů a spolupráce v prostředí SharePoint.

Novinky v ovládání
Výraznou změnu nabízí Microsoft Outlook. Nejenže nabízí rychlejší nastavení účtů s větší mírou automatizace, ale hlavně se dočkal ovládacího prvku pás karet, který této aplikaci v Microsoft Office 2007 chyběl. Přínos nového uživatelského rozhraní je po zkušenostech s Microsoft Office 2007 neoddiskutovatelný. Pás karet sice zabírá více místa než standardní pruh nabídek, ale díky tomu zároveň nabízí uživatelům snadný přístup k daleko většímu počtu funkcí v tom správném kontextu. Díky tomu je snadné používat také pokročilé funkce, které dříve uživatelé složitě hledali. V případě Outlooku jde například o tvorbu pravidel zpracování příchozí pošty. Novinkou je i nabídka Rychlých kroků, které zahrnují například vytvoření e-mailu šéfovi nebo kolegům jedním stiskem tlačítka nebo smazání přijatého e-mailu poté, co na něj uživatel odpoví. Další akce může uživatel nastavit sám přímo z pásu karet.

Největší vylepšení celého systému ovládání Microsoft Office 2010 ovšem není začlenění „ribbonu“ do Outlooku, ale změna filozofie pásu karet. Je to tak, konečně je možné pás karet přizpůsobit podle potřeb konkrétního uživatele.  Například nástroje pro revizi textů a kontrolu pravopisu mohou klidně být součástí karty Domů.

Propojení v novém světě
Asi nejvíce diskusí vzbudila informace o webové verzi Microsoft Office. Office Web Apps je dostupná uživatelům služby Windows Live a jejího webového úložiště SkyDrive a uživatelům serveru SharePoint. V závislosti na formátu dokumentů a použitém zařízení nabídne to, co většina lidí na cestách potřebuje nejvíce – pohodlný nástroj, jak pracovat s dokumenty a dělat v nich jednoduché úpravy. Firemní zákazníci budou moci provozovat Office Web Apps v rámci vlastní infrastruktury na SharePoint Serveru 2010 nebo v rámci internetové služby Microsoft Online Services, a to i s podporou spolupráce více lidí na jednom dokumentu.

Ještě větší radost však koncovým uživatelům udělá Outlook Social Connector, doplněk do aplikace Outlook. Tato nová funkce dokáže propojit informace o lidech, se kterými si dopisujete, se sociálními sítěmi. V tuto chvli existuje konektor pro službu LinkedIn zaměřenou na profesionální komunikaci a MySpace. V přípravě už je také napojení na Facebook a Windows Live.

Novinek nabízí Office 2010 stovky. Pro uživatele, domácí ani firemní, není důležitý seznam jednotlivých vylepšení. Většina z nich sama o sobě totiž není rozhodujícím důvodem pro koupi nové verze Office. Kouzlo se skrývá v synergii všech změn a vylepšení a provázanosti Microsoft Office s okolním světem, ať už jde o podnikové aplikace nebo sociální sítě. Ideální je přesvědčit se na vlastní kůži, například prostřednictvím testovacích verzí pro firemní zákazníky.

www.microsoft.cz/Office2010Komentáře