Videokonference umí každý počítač

Sopka Eyjafjallajökull zkomplikovala život stovkám tisíc lidí kvůli zrušeným letům. Politici se neměli jak dopravit do Polska na státní pohřeb prezidenta Lecha Kaczynského. Patnáct tisíc českých turistů se nemohlo dostat na dovolenou nebo zpět z dovolené domů. A tisíce byznysmenů nemohly být přítomny na obchodních jednáních.


Obchodníci se však jako jediní nemuseli vzdávat. Pro domluvu s obchodními partnery mohli využít služeb telekonference.

Celý trh videokonferencí výrazně roste nejen z důvodu přírodních neštěstí, ale především kvůli snaze firem snižovat provozní náklady. Telekonference totiž dokážou snížit náklady na komunikaci až o 40 procent.

Jak začít
Uživatel průměrného firemního notebooku může začít vyřizovat obchodní agendu se svými kolegy či partnery pouhým spuštěním aplikace Microsoft Office Communicator. Samozřejmě při tom platí, že to jde pouze v případě, že je připojený na internet.

Microsoft Office Communicator v aktuální verzi 2007 R2 promění počítač vybavený webovou kamerou, mikrofonem a reproduktory či sluchátky v naprosto funkční „konferenční“ zařízení, které zajistí nejen možnost jednat s kolegy či obchodními partnery na dálku s využitím neverbální složky komunikace, ale umožní i úzké propojení s ostatními aplikacemi sady Microsoft Office. Uživatel tak může zahájit videokonferenční hovor ze známého prostředí Outlooku nebo přímo z aplikace s daty, o kterých chce s kolegy diskutovat. Pokud je systém zapojen do sjednocené komunikace, přibudou i informace o aktuální dostupnosti jednotlivých kontaktů. A díky nové funkci Web Access je v rámci využívání Microsoft Office Communicatoru možné k již probíhající konferenci pozvat i externí partnery nebo zákazníky. Ti si ani nemusejí instalovat žádné speciální aplikace.

V závislosti na kvalitě hardwarového vybavení mohou uživatelé Microsoft Office Communicatoru při videokonferencích využívat i přenos videa ve vysokém rozlišení a sdílení podkladů, jako jsou prezentace, tabulky nebo textové dokumenty, které jsou dostupné všem účastníkům konferenčního hovoru. Systém si přitom zachovává nízké nároky na přenosové pásmo díky využití průmyslových standardů pro kompresi obrazu i zvuku při přenosech v IP sítích.

Videokonference v praxi
Microsoft sám používá krátké zprávy (instant messaging) a audio- i videokonference zhruba pro 150 000 svých zaměstnanců a stálých obchodních partnerů po celém světě. Každý měsíc se přitom prostřednictvím Microsoft Office Communicatoru uskuteční na 60 000 webových konferencí a videokonferencí.

Z pohledu IT oddělení možná nejsou až tak zajímavé možnosti samotné komunikace, o to více je ale potěší, že i v reálných podmínkách je v České republice realitou rychlá a bezproblémová implementace takového systému. Ve vybraných společnostech se kompletní sadu komunikačních produktů Microsoft Office Communications Server 2007, Microsoft Office Communicator 2007 a Microsoft Office Live Meeting 2007 podařilo zavést za jediný den.

http://www.microsoft.com/uc/cs/cz/proof.aspx

Autorem článku je Martin Panák, produktový a marketingový manažer divize Information Worker, MicrosoftKomentáře