Nové procesory Intelu zvýšily poptávku po pamětech DDR3

Podle společnosti Samsung způsobilo vydání nových řad procesorů Intel postavených na mikroarchitektuře Nehalem výrazné zvýšení zájmu o paměti typu DDR3.


Hlavní podíl na tom mělo podle Samsungu uvolnění serverových Nehalemů-EP, známých také jako Xeony řady 5500. Produkce těchto procesorů způsobila zajímavý efekt, neboť většinou platí, že nové typy pamětí se na serverovém trhu uchytí až po té, co nejprve zdomácní v desktopech a noteboocích. S tím jak produkce pamětí DDR3 roste spolu se zvyšující se poptávkou, klesá cena za jeden paměťový čip, což zpětně umožní jejich využití i v levnějších počítačích.

Výrobci serverů jsou však nyní ochotni připlatit si i za novější paměti, zatímco trh s klasickými PC za nimi v období krize zaostává, protože paměti typu DDR2 jsou stále levnější a u běžných počítačů pro nejširší masy přece jen hraje cena důležitou roli a výkon pamětí DDR2 je stále ve většině případů dostačující. Samsung však říká, že paměti DDR3 přináší oproti předchozí generaci i výhodu v nižší spotřebě, která klesla zhruba o 60 %, takže rychlostní hledisko není jediné možné.

Intel navíc ještě v tomto roce, pravděpodobně v jeho druhé polovině, plánuje uvolnit další dva typy procesorů, které budou spolupracovat jen s pamětmi typu DDR3, což tento trend ještě urychlí. Naopak AMD chystá v serverovém sektoru přejít na paměti DDR třetí generace až v příštím roce s tím, že údajně není pro jejich nástup ještě ten pravý čas. Nicméně řada expertů již loni odhadovala, že ke konci roku 2008 zažijeme výrazný nárůst zájmu DDR3, ale tato předpověď se nevyplnila a tyto paměti byly nejvíce využívány hlavně v grafických kartách.Komentáře