Ajax: Příklady, komponenty a toolkity ke stažení

Web bude ještě dynamičtější, než je tomu dnes. V podobě technologie Ajax je k dispozici soubor technologií, které mohou být využity při implementaci interaktivních webových aplikací. Abyste jej mohli využívat pro tvorbu vlastních aplikací, stačí si stáhnout některý ze zde dostupných toolkitů či frameworků, jež vám poskytnou množství užitečných nástrojů pro snazší tvorbu interaktivních webových stránek. V tomto příspěvku najdete odkazy na nejznámější nástroje a frameworky. Ke stažení nabízíme také zdrojový kód příkladu, který ukazuje využití Ajaxu při tvorbě aplikace Seznam úkolů.Web bude ještě dynamičtější, než je tomu dnes. V podobě technologie Ajax je k dispozici soubor technologií, které mohou být využity při implementaci interaktivních webových aplikací. Abyste jej mohli využívat pro tvorbu vlastních aplikací, stačí si stáhnout některý ze zde dostupných toolkitů či frameworků, jež vám poskytnou množství užitečných nástrojů pro snazší tvorbu interaktivních webových stránek. V tomto příspěvku najdete odkazy na nejznámější nástroje a frameworky. Ke stažení nabízíme také zdrojový kód příkladu, který ukazuje využití Ajaxu při tvorbě aplikace Seznam úkolů.

Webová technologie Ajax není pochopitelně lhostejná ani společnosti Microsoft. Softwarový gigant proto představil svůj vlastní framework v podobě ASP.Net Ajax, vyvíjený pod kódovým označením Atlas. Pokud bychom brali v úvahu pouze minimální část ASP.Net Ajax potřebnou pro aplikaci Ajaxu při tvorbě webových stránek, pak se jedná o knihovnu JavaScriptu, která spravuje komponenty uživatelského rozhraní a volá serverové komponenty. Kromě toho dává ASP.Net Ajax k dispozici také vlastní serverové komponenty, které vytvářejí předem definovaný JavaScript.

Web frameworku se všemi downloady a dokumentací najdete na adrese ajax.asp.net, web pro sadu nástrojů ASP.Net Ajax Control Toolkit na ajax.asp.net/toolkit.

Příklad: Seznam úkolů

Možnosti ASP.Net Ajax ilustruje ukázková aplikace – Seznam úkolů (To-Do-List), do nějž můžete zaznamenávat a podle libosti třídit různé úlohy. Aplikace obsahuje kontrolní prvek ASP.Net GridView, který zobrazuje záznamy úkolů („To-Do“) uložené v SQL databázi. Kompletní zdrojový text projektu si můžete stáhnout ZDE.

Open source toolkity pro Ajax

Pokud chcete, aby možnosti Ajaxu podporoval také váš web, máte v zásadě dvě možnosti: můžete koupit proprietární balík, nebo začít experimentovat s open source knihovnami. Ačkoliv v podobě první alternativy je dnes k dispozici několik vynikajících toolkitů, pro většinu zájemců bude schůdnější – a to především po finanční stránce, pokud se vydají druhou cestou.

Open source toolkity jsou ideálním řešením pro osobní použití, mohou však nabídnout zajímavé možnosti také pro firemní weby. Tyto balíky přitom pokrývají širokou škálu možností, jež si lze ve spojení s akronymem Ajax představit. Níže najdete webové adresy, na nichž si můžete bezplatně stáhnout některé z nejznámějších toolkitů pro Ajax.
  • Dojo

Dojo je rozsáhlý a univerzální open source projekt nabízející excelentní editační balík, široký výběr animovaných boxů či widgetů, několik drag-and-drop nástrojů atd.

Web: www.dojotoolkit.org
  • Zimbra Kabuki Ajax Toolkit

Zimbra Kabuki Ajax Toolkit je základní kolekcí několika klíčových nástrojů pro tvorbu klientských aplikací, která neposkytuje efektní animace, nabízí však excelentní editor a stromovou reprezentaci (tree package).

Web: www.zimbra.com/community/kabuki_ajax_toolkit_download.html
  • Google Web Toolkit

Google Web Toolkit je výborným nástrojem pro přeměnu javového kódu ve webovou aplikaci, která běží sama v JavaScriptu.

Web: code.google.com/webtoolkit
  • Open Rico a Prototype

Projektům Open Rico a Prototype je společný důraz na animované efekty, menší pozornost už je věnována některým praktickým nástrojům. Knihovna Prototype je sadou základních nástrojů nižší úrovně pro programátory, Rico je kolekcí widgetů a animací postavených nad knihovnou Prototype.

Web: www.openrico.org, www.prototypejs.org
  • Yahoo Ajax Library

Ajax toolkit Yahoo je dobře zdokumentovanou kolekcí nástrojů a widgetů, která nabízí spoustu standardních nástrojů, jako knihovnu animací, kolekci stromu, avšak méně komplexnějších nástrojů.

Web: developer.yahoo.com/yui


Komentáře