Apple prošetří usmrcení ženy při používání iPhonu 5

Apple oznámil, že „kompletně prošetří“ zprávy o ženě, která byla v Číně údajně zabita elektrickým proudem při používání nejnovější verze iPhonu.

Apple prošetří usmrcení ženy při používání iPhonu 5


Bratr mrtvé ženy v rozhovoru pro čínská média uvedl, že podle něj dostala smrtící dávku elektrického proudu, když chtěla přijmout hovor na iPhonu připojeném k nabíječce. Zpravodajská agentura Nová Čína následně potvrdila, že policie smrt Ma Aj-lunové ve městě Sin-ťiang opravdu prošetřuje. Informace o tom, že příčinou smrti byl telefon, se však nepovedlo potvrdit. Starší sestra zemřelé ženy umístila po smrti sestry na sociální síť Sina Weibo tento status: „Doufám, že nám společnost Apple poskytne vysvětlení. Doufám také v to, že nikdo z vás již nebude používat mobilní zařízení při jejich nabíjení.“

Podle agentury Nová Čína byla tato zpráva sdílena více, než 3000x. „Tento tragický incident nás hluboce zarmoutil a rodině Ma posíláme naši upřímnou soustrast,“ uvedl Apple v prohlášení s tím, že bude s policejními orgány při řešení případu plně spolupracovat. Podle zpráv čínských novin byla Ma Aj-lunová letuškou společnosti China Southern Airlines a v srpnu se měla vdávat. Její sestra uvedla, že žena si koupila v lednu nový iPhone 5 a v době své smrti jej používala spolu s originální nabíječkou. Podle agentury Nová Čína již v roce 2010 Čínská asociace na ochranu spotřebitelů potvrdila zprávu, podle níž zemřel jeden muž při používání telefonu, jenž byl současně nabíjen.

Podle britského experta však uživatelé za normálních okolností nemusejí mít žádný strach, že by je něco takového mohlo potkat. „Používání telefonu při jeho nabíjení je zcela bezpečné,“ uvedl profesor Will Stewart z Institution of Engineering and Technology pro BBC. „Elektrické napětí, které jde z nabíječky do zařízení, je velmi nízké – pouze okolo pěti voltů. To rozhodně nestačí na usmrcení člověka. Možné je jedině to, že byla v nabíječce nějaká chyba.“ Uživatelé by se podle Stewarta měli vyhnout pouze používání zařízení připojeného k nabíječce tehdy, když se koupou nebo mají extrémně mokré ruce.

Produkty Apple jsou v Číně v posledních letech čím dál větším hitem. Společnost zde prodala v prvním čtvrtletí tohoto roku zboží za 8,8 miliard dolarů, přičemž v zemi má otevřených jedenáct svých originálních kamenných obchodů a své zboží dále prodává skrze pobočky 19 000 smluvních partnerů.

Úvodní foto: © Fantini&Rossini - Fotolia.com


Komentáře