Apple vrací úder: Žaluje Nokii pro porušování vlastních patentů

V říjnu se objevila zpráva o tom, že Nokia žaluje společnost Apple kvůli tomu, že v iPhonu používá technologie, které jsou chráněny jejími patenty. Nyní Apple odpovídá obdobnou žalobou na Nokii.


Apple podal žalobu, v níž konkurenční Nokii obviňuje konkrétně z porušování 13 svých patentů, i když zatím veřejně nesdělil, kterých patentů se spor týká. Nicméně Bruce Sewell, vice prezident Applu situaci okomentoval poměrně ostrými slovy, že firmy si musí konkurovat tím, že vyvinou svoje vlastní technologie a ne, že je ukradnou. Jedná se téměř o doslovnou repliku toho, co v říjnu o Applu vyslovil Ilkka Rahnasto, vice prezident společnosti Nokia.

Nokia totiž naopak tvrdí, že Apple ve svém smartphonu iPhone zneužívá její patenty už od doby jeho uvedení v roce 2007 a má jít o několik technologií v oblasti GSM, UMTS (3G WCDMA) sítí a bezdrátových LAN standardů. Podle zprávy společnosti Nokia jde konkrétně o patenty bezdrátového přenosu dat, kódování a dekódování řeči, bezpečnosti a šifrování.

Nokia tvrdí, že za posledních dvacet let investovala téměř 40 miliard eur do výzkumu a vývoje, aby získala tyto patenty. Zhruba 40 společností včetně prakticky všech velkých výrobců mobilních telefonů má licencovány tyto patenty, dodává Nokia, jen firma Apple nehraje poctivou hru.

O sporu tedy nyní bude rozhodovat soud, kde bude potřeba prokázat, kdo z těchto velkých hráčů na trhu skutečně patentoval svoje technologie jako první a zda jde skutečně o porušování. Obdobné spory nejsou ovšem v oblasti informačních a komunikačních technologií ničím výjimečným a např. v loňském listopadu firma EMG technologies nařkla Apple, že iPhone využívá patent pro navigaci na internetu na mobilním telefonu. V dubnu letošního roku pak tchajwanská společnost Elan Microelectronics obvinila Apple, že používá dva patenty v oblasti technologie multitouch.Komentáře