CeBit 2007: SanDisk má v prodeji náhradu pevného disku (21. 3., aktualizováno)

Tzv. Solid State Drive (SSD) určený pro notebooky má rozměr běžné 2,5“ mechaniky, zapojuje se jako Serial ATA a je nesrovnatelně rychlejší. Za dva měsíce má firma uvést verzi o rozměru 1,8“ která zamíří na ultrapřenosné stroje. Disk si mohou výrobci už objednat, o malobchodním prodeji zatím není nic známo.Tzv. Solid State Drive (SSD) určený pro notebooky má rozměr běžné 2,5“ mechaniky, zapojuje se jako Serial ATA a je nesrovnatelně rychlejší. Za dva měsíce má firma uvést verzi o rozměru 1,8“ která zamíří na ultrapřenosné stroje. Disk si mohou výrobci už objednat, o malobchodním prodeji zatím není nic známo.


Aktualizace (21. 3. 2007): další popis a technické podrobnosti si stáhnete zde (250 KB, PDF, angličtina)Stávající verze disku SSD má slušnou kapacitu 32 GB (1,8“ model bude mít stejnou) a je kompatibilní s většinou designů notebooků, takže není třeba měnit jeho návrh. (Větší foto.)

Další výhodou je vysoká spolehlivost takovéhoto disku – firma uvádí MTBF, tedy střední dobu mezi poruchami, na 2 mil. hodin a protože tu nejsou žádné pohyblivé části, vysoká je i odolnost proti otřesům. Nezanedbatelná není ani zhruba o 50 % nižší spotřeba (0,9 wattu), zcela tichý chod a minimální ohřev.

Co se týče výkonu, SanDisk hovoří o 100x rychlejším přenosu dat na a z SSD disku – pro čtení je uváděno 67 MB/s, o rychlosti zápisu tisková zpráva nehovoří.

A cena? Disk s kapacitou 32 GB je – pro výrobce, tj. při objednání velkých objemů – k mání za 350 USD, tedy zhruba sedm tisíc korun. Na CeBitu se na něj můžete jít podívat na stánek B28 v hale 23.

SSD disky mají se zvyšující se kapacitou a nižšími cenami danými kvalitnějšími technologiemi, a také díky neustále narůstající výrobě paměťových karet, nepochybně budoucnost. Je to vidět i na predikci společnosti Gartner, která mluví o tom, že jejich výroba vystoupá z letošních zhruba 4 mil. kusů na 32 milionů v roce 2009.

  • Kompletní přehled všech článků věnovaných výstavě CeBit 2007 najdete zde.


Výše uvedený dokumenet je ve formátu PDF. Ke čtení proto potřebujete program Adobe Acrobat Reader. Pokud ho nemáte nainstalován, jeho volnou verzi si stáhnete zde.

Foto: SanDisk


Komentáře