Co nový Evropský parlament znamená pro svět IT

Od čtvrtka do neděle se ve všech osmadvaceti členských státech EU odehrála volba 766 členů Evropského parlamentu (EP) a v předvolebních kampaních řady kandidátů se vůbec poprvé objevily problémy digitálního světa.

Co nový Evropský parlament znamená pro svět IT


Více než 400 kandidátů do EP se zavázalo chránit internetovou neutralitu a data online, když podepsali dohodu s názvem WePromiseEU. Podle zatím posledních informací se pak po sečtení hlasů do EP dostalo na šest desítek kandidátů, kteří dohodu podepsali. „Je skvělé vidět, kolik kandidátů a občanů považuje ochranu základních lidských práv v digitálním světě za nutnou, a my jsme připraveni principy charty podpořit,“ uvedl Joe McNamee, ředitel neziskové organizace EDRi. „Je nyní na nás, abychom zajistili, že zvolení členové EP dostojí svým slibům a rozšíří tyto hodnoty mezi ostatní kolegy.“

WePromiseEU obsahuje závazek bojovat proti tomu, že by poskytovatelé internetu (ISP) měli být zodpovědní za monitorování ilegálního stahování a proti plošnému sledování občanů EU. Jeden z bodů charty také obsahuje slib, že evropské sledovací technologie nebudou prodávány despotickým režimům.

„Myslím si, že technologickými problémy se bude zabývat více nově zvolených členů EP a jsem rád, že zde existují snahy o zabránění exportu sledovacích technologií, takže návrh jistě podpořím,“ uvedla znovuzvolená Maritje Schaakeová z Nizozemska. Schaakeová již delší dobu volá po sestavení nové speciální komise v EP, která by se zabývala digitálními problémy. I když totiž v současné době existují komise pro obchod, spravedlnost či domácí záležitosti, žádný orgán se nevěnuje přímo technologiím.

„Jednoduše si myslím, že technologická témata jsou příliš roztroušená po jednotlivých parlamentních komisích. Odezva, kterou jsem obdržela od ostatních parlamentních komisí, je zcela nepochybně pro to, aby byly vytvořeny specializované komise, takže na této věci budu i nadále pracovat,“ vysvětlila Schaakeová. „Změna není nikdy jednoduchá. Já však také vím, že pokud to nezkusíte, nemůžete nikdy uspět.“ Europoslankyně dále vyjádřila obavy z toho, aby pravidla týkající se internetové neutrality, na nichž se Parlament usnesl v březnu, nebyla měněna i přesto, že dva představitelé švédské Pirátské strany nebyli znovuzvoleni. Piráti mají v novém EP pouze jedno křeslo – zastupuje je nová německá kandidátka Julia Redaová. Podle pozorovatelů se zájem o internetová témata zcela jistě v EP projeví – ať už dříve, či později. Jednání ohledně možnosti zřízení nových komisí podle všeho začnou příští týden.

 

Úvodní foto: © jorisvo - Fotolia.com


Komentáře