Gartner: Každá pátá společnost zruší své IT oddělení

Cloud computing se podle analytiků ze společnosti Gartner stane do roku 2012 tak rozšířeným, že v každém pátém podniku dojde ke zrušení oddělení IT.


Přechod k cloud službám hostovaným mimo podnikový firewall podle Gartneru způsobí zásadní změnu na hardwarovém trhu a snížení počtu IT pracovníků.

„Potřeba počítačového hardwaru, až už v datovém centru či na zaměstnaneckém stole, sice úplně nezmizí, nicméně pokud dojde k přesunutí hardwarového vlastnictví na třetí stranu, dojde zároveň i k zásadnímu posunu v každé oblasti IT průmyslu. Firemní IT rozpočty se buďto zmenší nebo se zaměří na více strategické projekty, sníží se počet pracovníků a změnit se bude muset i hardwarová distribuce“ uvádí ve své studii Gartner.

Pokud by měl Gartner ve svých odhadech skutečně pravdu, dotkla by se změna na trhu nejvíce právě IT profesionálů. Na druhou stranu je pravděpodobné, že by zároveň došlo ke vzniku nových pracovních míst vytvořených za účelem vybudování další vlny cloud služeb. Není to však jen cloud computing, kdo bude mít podle Gartneru velký vliv redukci firemního hardwarového majetku. Ke snížené potřebě PC hardwaru prý povede i nastupující virtualizace.

Studie je součástí nové zprávy společnosti Gartner, ve které se její analytici věnují dalšímu vývoji v oblasti IT. Konkrétně jde o seznam devíti předpovědí. Některé z nich zde uvádíme:

- Do roku 2013 se mobilní telefony stanou nejpoužívanějším nástrojem pro přístup k internetu.
- Prostřednictvím internetu či mobilních technologií budou v roce 2013 moci obchodovat 3 miliardy dospělých uživatelů.
- Facebook se do roku 2012 stane centrem integrace sociálních sítí a socializace internetu.Komentáře