Google připravil Microsoft o klíčového architekta

Novým zaměstnancem Googlu je Blaise Agüera y Arcas, elitní softwarový architekt Microsoftu. Vychází to najevo týden po tom, co Microsoft předvedl novou verzi Photosynthu, na které se podílel.

Google připravil Microsoft o klíčového architekta


Přímé přetahování výrazných osobností mezi největšími konkurenty je spíše výjimkou. Přesně to se povedlo Googlu, když získal jednoho z nejznámějších návrhářů firmy Microsoft. Agüera y Arcas je známý především prací na projektech jako jsou Photosynth nebo Bing Maps. Tiskový mluvčí Microsoftu zprávu New York Times potvrdil: „Byl to skvělý kolega a přejeme mu štěstí na jeho další profesní cestě.“

Agüera y Arcas by se měl v Googlu věnovat umělým inteligencím a své rozhodnutí považuje za nejtěžší ve svém životě. Microsoft jej zaměstnal v roce 2006, kdy koupil jeho startup Seadragon Software. Brzy se stal známý působivými demonstracemi mnoha projektů včetně softwaru pro vytváření panoramatických snímků Photosynth a související technologie Deep Zoom.

Řídil i poslední aktualizaci projektu Photosynth, který byl v ukázkové verzi uvolněn minulý týden, a právě Agüera y Arcas jej předvedl na inovačním fóru TED.

Třetí generace přináší možnosti výrazně většího realismu a interaktivnosti panoramat, která se občas tváří spíše jako interaktivní video než kolekce fotografií. Photosynth nyní podporuje i panoramatické snímky jediného objektu a nové varianty 3D záznamu podobající se nejvíce StreetView firmy Google. O podobné technologie je stále větší zájem a stávají se samozřejmou součástí všech veřejných mapovacích řešení, včetně mapy.cz českého Seznamu.

V minulých letech by podobný krok Googlu okamžitě vyvolal bitvu s právníky Microsoftu na základě formulace konkurenční doložky zaměstnanecké smlouvy. Něco podobného se odehrálo v roce 2005, kdy Google přetáhl Kai-fu Leeho, který vedl čínskou výzkumnou divizi Microsoftu. Jeho pozice v Googlu měla být víceméně stejná a Microsoft ji vnímal jako ohrožení svých obchodních tajemství. Nakonec se mu podařilo dosáhnout částečného vítězství v tom, že soud dočasně omezil pravomoci nového pracovníka Googlu a Kai-Fu Lee mohl sice budovat výzkumné centrum a najímat zaměstnance, ale nemohl určovat rozpočet a agendu centra a Google musel přijmout dalšího vedoucího pracovníka.

Celý případ byl okořeněn uveřejněním fragmentů interní komunikace, kde se například ředitel Microsoftu Steve Ballmer slibuje „zabít Google“ a naopak vedení Googlu chce po Kai-Fu Leem jít „jako smečka vlků“. Nyní se ovšem zdá, že se k žádnému podobnému představení Microsoft nechystá.

 

Úvodní foto: © meschike - Fotolia.com


Komentáře