Intel: Trh s PC čeká velký boom i celková proměna

Trh s PC čeká v následujících letech výrazný růst a proměna, podobná proměně telekomunikačního trhu po nástupu mobilních telefonů, tvrdí Mooly Eden z Intelu.


Mooly Eden pracuje jako vide prezident a generální manažer pro mobilní platformy Intelu a od této pozice se odvíjí i jeho pohled. Podle něj se počítače v příštích letech stanou mnohem více presonalizované, ať již půjde o notebook, netbook nebo tzv. MID (Mobile Internet Device).

Při prodeji PC budou hrát stále významnější úlohu takové vlastnosti jako elegance a líbivost a získají stejně důležitou roli jako výkon a hardwarová výbava. Aby se počítače staly atraktivní pro co nejvíce lidí, budou muset být více přizpůsobeny pro nejrůznější skupiny a to třeba i uživatelským ovládáním, aplikacemi či designem. Spolu s dostupností bude klesat i cena a netbooky by mohly klesnout i pod úroveň 200 dolarů, i když Eden nedokázal specifikovat, kdy by se tak mělo stát.

Největší poptávku čeká Mooly Eden na rozvíjejících se trzích a poměrně hodně si slibuje také od nabídek netbooků telekomunikačních operátorů, kteří by je časem mohli nabízet k některým tarifům zcela zdarma. Intel původně předpokládal, že největší zájem o přístroje s procesory Atom bude právě v méně vyspělých zemích a to kvůli nízké ceně těchto přístrojů, ovšem ve skutečnosti je to naopak a např. 85 % netbooků se dnes prodává právě v ekonomicky silných státech. Tito uživatelé pak od netbooků často požadují více funkcí, než jen základní práci na internetu a výrobci je proto rozšiřují o vysokokapacitní pevné disky a zvyšují jejich možnosti i výbavu.

Netbooky se také často prodávají s OS Windows od Microsoftu, což jim nadále zvyšuje jejich cenu, ovšem bude důležité nezapomínat i na původní segment, pro který byly tyto počítače původně určené a snažit se jít směrem redukce nákladů pro prodej na rozvíjejících se trzích. Té bude možné dosáhnout třeba opětovným návratem k Linuxu, který stál u počátečního boomu těchto přístrojů. Např. Moblin Linux, který Intel zaštiťuje, je podle Edena plně dostačující pro základní aplikace sloužící k surfování a elektronické komunikaci.Komentáře