Komentář: Nejvýraznější proměny na ICT trhu v loňském roce

Uplynul další rok a v českém telekomunikačním nebo chcete-li ICT rybníčku se lecos událo. Některé události prošly v tichu nepovšimnuty, kolem některých se vlny mediálních vod pořádně rozbouřily.


Celkem se dá říct, že ti kdo v ICT podnikají a v závěru loňského roku čekali, zda a kdy se jich dotkne recesy nebyli zklamáni - dotkla se jich a to hned v úvodu letošního roku. Ale za její sílu a dopad do ekonomiky firem na poli ICT si nakonec může většina firem sama. Místo aby se snažili o udržení marže, zachování vysoké přidané hotnoty, vrhli se do výprodejů služeb i zboží. Žádná cena nebyla dost nízká a přesvědčování zákazníků o dodávkách nejlevněšího čehokoliv připravilo radost uživatelům a jak je již možné vypozorovat ve výsledcích firem, připravilo leckoho o zisky. Samozřejmě pokles odvětví, způsobený především omezením nákupu služeb a zboží velkými korporacemi se na propadu či stagnaci projevil velkou měrou. Ale to je ta část zisků, které jsme nikdo ovlivnit nemohli. Ten zbytek bohužel ano, ale zde hodně z nás svoji příležitost promeškalo.

V letošním roce se ukázalo staré dobré pravidlo o tom, že pokud chcete rychle růst, musíte provádět akvizice. Konsolidování trhu je vždy tou nejrychlejší cestou k vytvoření něčeho velkého, zajímavého buďto pro akcionáře a nebo pro budoucího investora. Často nejde vůbec o to, zda dává akvizice smysl, ale o to, aby čísla vykazovala růst a to co nejstrmější. Ale proč ne, alespoň se nám tady pročistí vzduch a ti, co své podnikání myslí vážně a dlouhodobě se takovým krokům vyhnuli. Ne že by nenakupovali, ale s rozmyslem a jejich počinům se dá opravdu říkat strategické kroky. Za takový krok lze označit obchod mezi ČRa a T-Mobile. O jeho podrobnostech se vedou dlouhé diskuse v odborných kruzích, kolují drby a zaručené zprávy o výši ceny a dašlích parametrech obchodu. Každopádně obě strany se tváří nad míru spokojeně a myslím, že k ní opravdu mají důvod. Stejné diskuse a astronomické částky padají u snad nejaktivnějšího z akvizitorů - projektu RIO Média. Jejich snaha vytvořit základ nové silné firmě poskytující kabelovou televizi a internet domácnostem se projevila nákupem několika lokálních poskytovatelů. Obě strany, jak prodávající, tak kupující se snaží držet podmínky obchodu neveřejnými. Opět, jako je tomu u ČRa/T-Mobile padají různé odhady cen.... zde je však pravděpodobnost, že jsou sumy pravdivé poněkud nižší, než v prvém případě. Ale držme RIO Média palce, zatím se jim daří alespoň částečně to, na čem si Telefonika O2 láme zuby již druhým rokem. Počet lokálních ISP které se jim podařilo koupit se rovná počtu prstů na rukou dlouholetého pracovníka na pile.

Možnosti využití výpočetních a telekomunikačních technologií se v loňském roce opět posunuli o mnoho kroků dopředu. Zvýšil se výkon prodávaných počítačů, aplikace jsou rychlejší a dokonce nejsou ani náročnější. Ano, mám na mysli nové Windows 7. Poprvé od roku 1990 kdy jsem začal pracovat v tehdy ještě jen IT Microsoft ustoupil od své strategie stále složitějších a uživatelsky nesmyslných systémů. Poučil se u Apple, nebo jen prostě dostal rozum? Nevím, každopádně buďme rádi, že se tak stalo. Pro nás applisty to znamená především konec ohrožení v podobě ještě vyššího rozšíření "jablíček". Z "windoby" víme, že masovost nepřináší nic dobrého.

Ještě jedno využití ICT se ukázalo v letošním roce jako dobré. K zbohatnutí na úkor druhých. Zatím co na běžném volném trhu ceny klesaly ve státní sféře tomu bylo naopak. OpenCard předražený tak o 500-600 milionů oproti podobným projektům jako je např. Plzeňská karta, či nesmyslný projekt datových schránek to jsou ty největší obchody, které se letos ukázaly na světle božím. O jejich nesmyslnosti, nebezpečnosti se vedlo mnoho polemik a ještě povede. Smutné je to, že OpenCard zastavit lze, ale u datových schránek se toho nedočkáme. A ještě smutnější je to, že se zadavatelům povedlo získat světový primát. To je dobré, nelze tak srovnávat, zda miliardy které projekt stál a ještě stát bude jsou oprávněné. A nemyslím si, že by se v dohledné době někdo další pustil do takového dobrodružství. Pokud pustí, držím mu palce. Jak se taková věc nemá dělat se může přijet podívat k nám.  Snad se mu nezalíbí nenápadný prográmek, který máme všichni majitelé datových schránek ve svých počítačích a jehož přítomnost podmiňuje přístup do tatové schránky - ano v nečekejme, že 602XMLFiller najdeme v internetové kavárně na promenádě u moře.

Někdo by mohl namítnout, že jak stát bere, také se snaží dávat. Nejen řešitelům jejich zakázek, ale přeci zde jsou dotace a letos jich pro ICT bylo určeno několik a dokonce se jednalo o docela velké "balíky". Jen tvůrci zadávací dokumentace jaksi zapoměli na to, že dotace má být kontrolovatelná, ale má mít také podmínky které lze splnit. Škoda, možná by se ICT v podnicích, inovace v podnikání a další podobné opravdu někam posunuli.

Mějte krásný rok 2010 a promiťe mi tón mého komentáře. Možná toho negativního nebylo až tolik, ale bohužel bylo ho dost. Rozhodně víc než přidělených řádků a znaků pro tento komentář. Na to dobré a pozitivní se dostane třeba příští rok, nebo v komentáři u jiné významné příležitosti. Vždyt v roce 2010 se toho má tolik stát!

Autor je generálním ředitelem společnosti Sloane Park.Komentáře