Larry Ellison skončil jako šéf Oraclu

Spoluzakladatel společnosti Oracle po 37 letech končí na pozici jejího šéfa. Nahradí jej tandem generálních ředitelů Mark Hurd a Safra Catzová.

Larry Ellison skončil jako šéf Oraclu


Pátý nejbohatší muž světa Ellison z Oracle neodchází zcela, zůstane mu pozice předsedy správní rady a zůstane také ve funkci technického ředitele, tudíž bude mít ve společnosti stále velký vliv. Místo Ellisona zaujmou hned dva lidé – Mark Hurd a Safra Catzová. V oficiálním prohlášení předseda představenstva Michael Boskin uvedl: „Larry vyjádřil zcela jasně, že chce i nadále na plný úvazek pracovat pro Oracle a směřovat svou energii k vývoji produktů, technologií a strategii.“

„Safra a Mark jsou skvělí manažeři, kteří v minulosti opakovaně prokázali svou schopnost vést a přispěli k rozvoji společnosti. Členové představenstva jsou nadšeni, že naši nejlepší ředitelé budou i nadále posouvat společnost směrem k zářivé budoucnosti.“ Catzová nově povede výrobu, právní oddělení a oddělení financí, zatímco Hurd bude zodpovídat za prodej, služby a vnější vztahy. Týmy, které se zabývají vývojem softwaru a hardwaru, se nově budou zodpovídat přímo Ellisonovi.

„My tři jsme spolu skvěle spolupracovali řadu let a chceme spolupracovat i v dohledné budoucnosti,“ uvedl Ellison. Výměna rolí přichází v době, kdy se Oracle ocitá v poměrně těžké situaci, když se snaží prosadit na nových trzích. Mnoho korporátních zákazníků přechází na cloud, jelikož nechtějí platit licenční poplatky za instalaci programů na počítače ve svých kancelářích a Oracle se tomu musí se svou nabídkou přizpůsobovat.

„I když se spekulovalo o tom, že by Larry mohl ze své funkce odstoupit, tento krok přišel o něco dříve, než jsme jej čekali,“ uvedl analytik FBR Capital Markets Daniel Ives. Podle časopisu Forbes má Ellison jmění v hodnotě 51,3 miliard dolarů, přičemž většina z něj je spjata s Oraclem. Ellison Oracle zakládal s vlastním kapitálem 1 200 dolarů a nyní vlastní 25 % firmy.

Larry Ellison, jenž byl mimo jiné velmi dobrým přítelem spoluzakladatele Applu Steva Jobse, nikdy příliš nevyhledával publicitu, což je podle analytiků jedním z důvodů jeho odchodu z pozice CEO. Někteří experti však poukazují na to, že Ellison v Oraclu zasahoval do celé řady věcí a jeho nahrazení dvěma lidmi nemusí být jednoduché. „Larry Ellison upravoval reklamy Oraclu, zasahoval do tiskových zpráv, zabýval se technickými otázkami,“ uvedla Victoria Barretová z magazínu Forbes. „Na druhou stranu, o jedenáct let mladšímu Billovi Gatesovi se otěže firmy také podařilo předat dál.“

 

Úvodní foto: © James Niccolai - IDG


Komentáře