Malý průvodce pro velký CeBIT aneb Veletrh už začíná (doplněno 15. března)

Od dnes, tedy od 15. do 21. března budou otevřeny brány hannoverského výstaviště aby vpustily desítky a desítky tisíc natěšených návštěvníků. Opět budou ráno otočeny německé dálnice v okolí města jedním směrem a večer druhým, opět budou problémy s německými taxikáři, jejichž odborářská organizace tvrdě dbá na jejich nízký počet, takže čekat hodinu není nic výjimečného, a opět se nadýchneme té zvláštní směsi veletržního mumraje, nových technologií a perfektně sladěného týmu, který s německou důkladností hlídá mj. i to, aby mu na výstaviště nepronikl byť jediný návštěvník převlečený za novináře :). Zkrátka je tu: „CeBIT time…“Od dnes, tedy od 15. do 21. března budou otevřeny brány hannoverského výstaviště aby vpustily desítky a desítky tisíc natěšených návštěvníků. Opět budou ráno otočeny německé dálnice v okolí města jedním směrem a večer druhým, opět budou problémy s německými taxikáři, jejichž odborářská organizace tvrdě dbá na jejich nízký počet, takže čekat hodinu není nic výjimečného, a opět se nadýchneme té zvláštní směsi veletržního mumraje, nových technologií a perfektně sladěného týmu, který s německou důkladností hlídá mj. i to, aby mu na výstaviště nepronikl byť jediný návštěvník převlečený za novináře :). Zkrátka je tu: „CeBIT time…“

Doplněno 15. 3.: přesné plánky hal, větší plánek výstaviště, oficiální stručná "Visitor Guide" (angličtina) - vše komplet viz 2. pokračování článku.

Kompletní přehled všech článků věnovaných výstavě CeBit 2007 najdete zde.

Veletrh otevřela spolková kancléřka Angela Merkel (větší foto).


První veletrh tohoto jména spatřil světlo světa v roce 1986, tedy před více než dvaceti roky, a nyní vstupuje do třetí dekády. Od té doby ho tu – v solidní formě – najdeme každé jaro zatímco jiní, jako například Comdex, mají či měly notné problémy. A i když pokusy typu CeBIT Home či loňský úlet s názvem Digital living (nikoli digitální domácnost, jak by se mohlo zdát, ale pokus o herní doupě) nijak zvlášť nedopadají, může být Deutsche Messe AG spokojeno. Jako dosti pravidelný návštěvník za posledních sedmnáct let mohu říci, že největším problémem je to, že pokud stánek má na starosti německé zastoupení, bývá někdy komunikace poněkud obtížná, materiály v angličtině nedostupnější a výtečný celkový pocit tak poněkud oslabený. Tohoto trendu se veletrh zbavuje jen zvolna a kupodivu byl – naštěstí v míře opět o něco omezenější – znát i minulý rok.

CeBIT 2007 v číslech

Zatímco CeBIT 2006 byl „Menší, volnější a ucelenější“ (tak alespoň zněl titulek mého článku), což mu šlo nepochybně k duhu, ten letošní se vizuálně vzato zdá být posílen zejména v oblasti Business Processes, kam se v rámci katalogizace zařadilo podle oficiálních informací na dva tisíce firem. Celkově se pak letošního veletrhu na ploše 280.202 metrů čtverečních zúčastní 6.059 vystavovatelů ze 77 zemí a například jenom těch, kteří se věnují komunikacím bude 1.515, obchodním procesům 2.151 a digitálním zařízením a systémům 1.721.

Několik stovek vystavovatelů najdete ale i v oblasti tzv. vertikálního IT – do sekce Banky a finance se jich zaregistrovalo na 229, do Výzkum a technologie (Future parc) 214 a konečně do Veřejného sektoru 229.

Českých vystavovatelů je na letošek ohlášeno 29 (v oficiálním seznamu, který najdete zde jich bylo ještě včera plných 30), což je – například – o tři více než z Dánska a o pět méně než z Rakouska.

Slovenských vystavovatelů tu má být 6, ale na CeBitu také najdeme – z hlediska IT – i nějakou tu nefalšovanou exotiku v podobě Panamy (6 vystavujících), Makedonie (4), Libanonu (1) a dokonce tu bude i 15 vystavujících firem z Iránu. IT se zjevně politické hranice netýkají. Mimochodem tchajwanských firem je tu opravdu hodně: 602.

CeBIT 2007 v bodech
  • Mezi klíčové přednášející mimo jiné patří Stephen DiFranco (AMD), Gurdeep Singh Pall (Microsoft) a Joseph Reger (Fujitsu Siemens Computers).
  • Proběhne konference TeleHealth 2007 zaměřená – jak říká název – na „dálkové“ medicínské aplikace a technologie jimž se prorokuje skvělá budoucnost.
  • Mezi největší ohlašované události mj. patří digitální dopisová služba v kanceláři (Digital mail processing at the office), konference Evropské komise k mobilní televizi (European Commission Mobile TV), předání cen European ICT (The 2007 European ICT Prize Awards Ceremony) a konference Global Digital Magazine Media 2.0.
  • Očekává se představení aplikací RFID (viz jedna zpráva níže).
  • Veletrhu se opět nezúčastní několik důležitých firem. Mezi těmi, které se mi podařilo v letos nebývale kusém předveletržním zpravodajství objevit, patří BenQ, Hitachi, které bude mít pouze obecný informační stánek (audio-video tu na rozdíl od minulého roku nehledejte) a u JVC vystavuje pouze profesionální divize JVC Professional Europe. Giganti typu IBM, HP, Sony, Panasonic, či například Microsoft chybět nebudou. Aktuální a oficiální seznam najdete přímo tady.


CeBIT 2007 podle kategorií
Plánek veletrhu -- zcela vpravo, hlavní vchod u haly 2, resp. 1
větší plánek, plánek k tisku (JPG, 200 KB)
Přesné plánky hal si stáhnete zde (PDF, externí odkaz).
Komentáře