Měkké dovednosti a vaše CV

„Soft skills“ či měkké dovednosti mohou být vaším klíčem k další kariéře, ale není lehké je kvantifikovat. Zde je rada, jak přepracovat životopis a nechat zazářit váš talent, o kterém možná ani nevíte, že ho máte.

Měkké dovednosti a vaše CV


Nezbytnou součástí hledání práce je vytvoření správného životopisu. Je to nezbytný, ale bohužel únavný a náročný proces, více, než by se mohlo zdát.

Pokud jde o oblast techniky či rovnou IT, je poměrně jednoduché vyjmenovat pozice a obory, ve kterých člověk působil, a přiřadit odpovídající technické schopnosti. Vývojářské práce v jazyce Java, C++, neurolingvistické programování vlastní ženy 15 let. Ředitelem zeměkoule po dobu pěti let. Zajistil déšť na Sahaře v roce 2007.

Bohužel dnes se nelze vyhnout požadavkům najímajících na měkké dovednosti. Doby, kdy si expert IT mohl dovolit být divný pavouk, který byl ze svého sklepního kamrlíku mezi ostatní zaměstnance vypouštěn pouze v polední pauze, jsou dávno pryč. U programátorů se předpokládá schopnost být součást týmu, architekt IT či team-leader musí zvládat řídit menší tým často „originálních osobností“ (kde slovo řídit může znamenat vše od schopnosti mlčet a naslouchat až po schopnost všechny je nepostřílet).

Většinou se objevují požadavky právě na tyto vlastnosti, i když možná budou méně expresivně schované za termíny jako „schopnost komunikace“, „rétorika“ nebo „team-building“ (což zřejmě znamená počet podřízených zvyšovat, nikoli násilnou cestou snižovat). Tento seznam možná vytvořilo personální oddělení, možná vlastník pozice, stále ale někdo z nich bude chtít v obdrženém cévéčku něco z toho najít.

Jak ale zdůrazňují odborníci z různých pracovních agentur, většina technických pracovníků zbytečně snižuje šance na své přijetí, když zcela ignoruje své interpersonální dovednosti, až už z naivity nebo v domnění, že jimi vůbec nevládnou. Ale pokud skutečně po dobu své dosavadní kariéry nebyli drženi pod zámkem, nemohli se vyhnout empirickém získávání zkušeností (stejně jako pokud jsou dlouhodobě ženatí, zřejmě již prošli různými formami krizového a dočasného managementu).

Často postačí projít si svůj seznam zaměstnání a pokusit se přiřadit k jednotlivým pozicím osobní vlastnosti, které pro ně byly potřebné. Člověk, který si své odseděl na podpoře IT, by asi neměl pochybovat o tom, že je schopen naslouchat a komunikovat. Stejně tak programátor, který byl s největší pravděpodobností součástí většího týmu, je nepochybně nositelem cenných zkušeností, jak fungovat ve značně heterogenním kolektivu.

Při hledání práce je důležité nejen vyjmenovat všechny své „hard skills“, technické znalosti, schopnosti a zkušenosti, ale pokud možno si nalézt, identifikovat a pojmenovat i své měkčí schopnosti, protože bez ohledu na formulaci popisu pozice je bude zaměstnavatel v nějaké formě očekávat a hledat. Poznatek je to pravda do jisté míry triviální, ale občas se k němu hledající dopracuje až v okamžiku, kdy za sebou zbytečně spálil cestu k několika pozicím. A je důležité si pamatovat, že s jiným CV člověk do stejného personálního oddělení podruhé nevkročí.

Úvodní foto: © FotolEdhar - Fotolia.com


Komentáře