Microsoft, Apple, Google: Čeká nás 7 dní plných novinek

Kromě dlouho ohlášeného představení Windows 8 a souvisejících produktů nechtějí pozadu zůstat ani Apple a Google, kteří se pokusí strhnout část pozornosti na sebe a na své produkty.

Microsoft, Apple, Google: Čeká nás 7 dní plných novinek


S blížícími se Vánocemi, obdobím nejlepších prodejních výsledků, se i technologické firmy snaží představit co nejvíce novinek, kterými by zaujaly potenciální vánoční dárce. Apple by měl v úterý představit malý iPad a Samsung má o den později uvést svůj druhý telefonní tablet. V Pátek představí Microsoft Windows 8 a Windows RT, nejradikálnější změnu ve svých operačních systémech za posledních 20 let. Ani Google nechce zůstat pozadu, a proto na příští pondělí přichystal hned několik novinek spojených s vlastním operačním systémem Android. Ve stejný den má Microsoft uvést svůj Windows Phone 8.

Přehled očekávaných novinek:


Úterý 23. října – další přístroj Applu
V úterý by měl být představen iPad s menším displejem. Úhlopříčka by měla být něco málo přes 7 palců a rozlišení 1024x768 pixelů. Očekávaná cena by měla být kolem 250 dolarů, aby byl konkurenceschopný ve srovnání s tablety s OS Android, i když Apple si může dovolit cenu mírně nadsadit. Apple také pravděpodobně představí novinky mezi MacBooky a iMaky.

Středa 24. října – kombinace telefonu s tabletem Samsungu
Ve středu hodlá největší výrobce smartphonů s Androidem představit megatelefon nebo minitablet druhé generace – Galaxy Note II – vybavený 5,5palcovým displejem AMOLED Plus s rozlišením 1280x720 pixelů. Do jeho výbavy patří čtyřjádrový procesor ARM s frekvencí 1,66 GHz, 8Mpix zadní a 1,9Mpix přední fotoaparát, Android 4.1 Jelly Bean a 16, 32 nebo 64 GB integrované paměti. Dotovaný telefon by měl v USA stát 300 dolarů.

Pátek 26. října – Nová generace operačního systému Microsoftu
Podle vyjádření Microsoftu nejsou Windows 8 jen další verzí v řadě, ale „úplným přebudováním“ tohoto nejrozšířenějšího operačního systému. Tento systém je navržen tak, aby fungoval v nejrůznějších zařízeních, přichází tedy odpoutání se od osobních počítačů a příchod do dotykových zařízení, jejichž podíl na trhu nyní prudce roste právě na úkor osobních počítačů. Microsoft v souvislosti s tím uvolňuje vazbu na hardware, protože kromě tradiční architektury x86 od Intelu začíná podporovat i ARM, která je nejrozšířenější architekturou v zařízeních nové éry.

Kromě softwaru bude představen i nový hardware – osobní počítače, počítače all-in-one, notebooky, ultrabooky, konvertibilní tablety, tablety i Surface – první hardware se značkou Microsoft, který nesouvisí s počítačovými hrami nebo periferními zařízeními. Vše samozřejmě s Windows 8 (x86) nebo Windows RT (ARM). Součástí Windows 8 se stává i komunikační nástroj Skype, jehož nová verze bude uvedena spolu s novými Windows.

Pondělí 29. října – Nová verze mobilního OS Microsoftu
Společnost naváže na páteční smršť novinek hned v pondělí představení Windows Phone 8. Protože Microsoft se prozatím nerozhodl nabízet telefony pod vlastní značkou, měly by být s novým systém představeny telefony Nokia Lumia 920 a HTC 8X.

Pondělí 29. října – Novinky ve světě Androidu a ChromeOS Googlu
Google se rozhodl zapojit do technického týdne představením smartphonu Nexus, který nepochází z produkce dceřiné Motoroly, ale z dílen korejského LG a je postaven na základech modelu Optimus G. Modernizace se dočkal i tablet Nexus 7, jehož první verze se u nás začala prodávat teprve přednedávnem. Měl by disponovat větší vestavěnou pamětí 32 GB a možná získá i podporu 3G, aby mohl pracovat i mimo dosah Wi-Fi. Někteří odborníci předpovídají i představení nového 10palcového tabletu z dílen korejského Samsungu, který by měl využívat cloudový operační systém ChromeOS.

Úvodní foto: © Ch_Alexandr - Fotolia.com


Komentáře