Microsoft chce svá patentová práva vymáhat po celém světě

Redmondská společnost ústy svého právního zástupce volá pro vytvoření globálního patentového systému - tedy zřízení, které by Microsoftu a dalším korporacím umožňovalo softwarové patenty uplatňovat po celém světě.


Globálně platná pravidla mají korporacím umožnit snadněji a rychleji se domáhat svých práv spojených s duševním vlastnictvím. Upozorňuje na to server ZDNet.com.

O nutnosti zavést nový systém se na blogu Microsoft on the issues rozpovídal Horacio Gutierrez, viceprezident a jeden z hlavních právních zástupců firmy Microsoft. Podle něj je v zájmu dodržování práv duševního vlastnictví nutné co nejrychleji vyřizovat patenty čekající na schváleni -- jen ve Spojených státech je podáno 750 000 patentových žádostí, které čekají na vyřízení. Celosvětově pak na posouzení a schválení čeká 3,5 milionů žádostí.

"V dnešním světě, v němž je propojeno vše se vším, ve světě globálního obchodu a společných inovací je na čase začít udělovat status světového patentu, který se bude zakládat na jediné patentové žádosti, žádosti prozkoumané a vyřízené jedinou autoritou -- takový patent bude právně vymahatelný u jednoho soudního orgánu. Zharmonizovaný globální patentový systém by byl lékem na spoustu kritiky namířené na národní patentové systémy kvůli neovladatelným průtahům a nekonečným lhůtám pro vyřízení," prohlásil Gutierrez.

Cení si sice současných snah o sladění mezinárodních patentových systémů, z nichž jmenuje projekty jako Patent Prosecution Higway a IP5, přesto podle něj bude potřeba odvést ještě velký kus práce, než korporace budou moci své duševní vlastnictví pořádně bránit.

"Tím, že se postavíme výzvám, že vizi zrealizujeme, že překonáme politické bariéry a odstraníme i procedurální překážky, vybudujeme globální patentový systém, který bude podporou pro inovace, zvýší poznání, podpoří konkurenceschopnost a bude řídit růst ekonomiky a zaměstnanosti. Ten čas nadešel nyní -- řešení máme na dosah," rozplývá se Gutierrez nad představou patentových sítí rozhozených po světě.

Právní skupina z Microsoftu volá po zrychlení ustanovení globálního patentového zřízení nedlouho poté, co se softwarové patenty obrátily proti ni. Malá kanadská firma i4i ji totiž zažalovala kvůli porušování patentů týkajících se jazyka XML -- a Microsoftu bylo soudně nařízeno nejen firmě i4i zaplatit odškodné ve výši 200 milionů dolarů plus další položky (celkově takřka 300 milionů dolarů), ale také přestat prodávat a dodávat na území USA textový procesor MS Word, který umí vytvářet dokumenty ve formátu XML (DOCX, XML, DOCM), tedy verze 2003 a 2007 včetně 2008 pro Macintoshe. Více v článku Microsoft musí v USA přestat prodávat Word kvůli XML.

Navíc, jak se později ukázalo, Microsoft o patentu i4i a o tom, že ho porušuje, věděl celou dobu -- ještě než vůbec dokončil MS Office 2003. Jak jsme psali v článku Spor o XML: Microsoft o patentu věděl od samého začátku, zástupci Microsoftu a i4i se v roce 2001 kvůli XML spolu sešli; přesto Microsoft požadavky konkurenta ignoroval.

Prezident firmy i4i Loudon Owen pro server ZDNet v souvislosti s odvoláním Microsoftu proti rozhodnutí soudu řekl, že postoj redmondského žraloka je "neslýchaný". "Je to přesný odraz jejich nepřátelského postoje vůči všem, kteří přicházejí s vlastními inovacemi a vynálezy a kteří si dovolují proti nim jít tím, že si nárokují svá patentová práva."

Microsoft letos v lednu prolomil hranici 10 000 patentů, které drží ve Spojených státech, přičemž má podaných dalších 17 000 patentových žádostí. Mimo území Spojených států vlastní 7 000 patentů a čeká na vyřízení dalších 24 000 žádostí.Komentáře