Microsoft podal žalobu na Samsung kvůli licenčním poplatkům

Americká společnost ve svém podání uvádí, že jihokorejská společnost údajně přestala platit licenční poplatky za využívání technologií patentovaných Microsoftem u telefonů s Androidem.

Microsoft podal žalobu na Samsung kvůli licenčním poplatkům


V žalobě se uvádí, že Samsung nedodržuje podmínky dohody od září minulého roku, kdy Microsoft oznámil, že kupuje hlavní divizi společnosti Nokia. „Samsung porušil podmínky licenční dohody na podzim tím, že odmítl včas zaplatit poplatky za druhý fiskální rok a následně odmítl platit úroky z prodlení. Nyní navíc hrozí tím, že poruší licenční smlouvu znovu v souvislosti s novými platebními závazky,“ stojí v žalobě, která byla v pátek podána u federálního soudu v New Yorku. „Samsung v řadě dopisů a diskuzí dal jasně najevo, že má na platnost smlouvy zcela jiný pohled,“ uvedl Microsoft na blogu.

Zástupci Microsoftu a Samsungu údajně několik měsíců jednali o vyřešení celé věci, avšak nedošli k žádnému závěru. „Podání žaloby na společnost, s níž jsme dlouho spolupracovali, nás netěší, avšak nebylo již jiné cesty,“ uvedl Microsoft v pátek v příspěvku na svém oficiálním blogu. „Bohužel, i partneři spolu někdy v některých věcech nemusejí souhlasit,“ dodal hlavní právní zástupce Microsoftu David Howard.

Obě společnosti uzavřely dohodu týkající se licencování patentů v roce 2011 s tím, že Samsung bude platit Nokii za využívání jeho technologií v androidových telefonech a tabletech, jež prodává. Avšak poté, co byla oznámena akvizice Nokie Microsoftem, Samsung přestal spolupracovat. „Samsung začal využívat akvizici jako omluvu pro neplnění smlouvy,“ napsal Howard s tím, že jihokorejská společnost nepožádala soud, aby rozhodl, zda akvizice Nokie má na další platnost licenční smlouvy vliv. Mluvčí Samsungu v pátek uvedla v  e-mailu, že její společnost detailně prozkoumá žalobu Microsoftu a rozhodne o vhodných protiopatřeních.

Chytré mobilní telefony Samsungu postavené na platformě Android od Googlu jsou od roku 2011 stále populárnější. Podle nejnovějších statistik analytické společnosti IDC mají chytré telefony od Samsungu asi 30% podíl na globálním trhu.

„Když se licenční smlouva se Samsungem v roce 2011 uzavírala, prodával 82 milionů smartphonů s Androidem. Jen o tři roky později podle statistik společnosti IDC za první čtvrtletí tohoto roku prodal 314 milionů telefonů,“ píše na svém blogu Microsoft.

Microsoft a Samsung mají za sebou dlouhou historii spolupráce. „Microsoft si tohoto partnerství velmi cení a očekává, že bude i nadále pokračovat. My v současné době pouze žádáme soud, aby vyřešil naše neshody ohledně jedné smlouvy, a věříme, že soud rozhodne v náš prospěch,“ uzavírá na svém blogu Microsoft.

 

Úvodní foto: © mbongo - Fotolia.com


Komentáře