Microsoft propustí 18 000 lidí a opustí systém Android

Microsoft tento týden uvedl, že během příštího roku propustí až 18 000 lidí, neboli 14 % svých zaměstnanců. Především z nedávno odkoupení mobilní divize Nokie.

Microsoft propustí 18 000 lidí a opustí systém Android


V dopise šéfa společnosti Satyi Nadelly zaměstnancům se uvádí, že 12 500 zaměstnanců (jak v továrnách, tak vývojářů) bude propuštěno z bývalé divize Nokie, již Microsoft koupil v tomto roce. „Nyní začínáme propouštět prvních 13 000 lidí a velká většina zaměstnanců, kteří příjdou o práci, se to dozví během následujících šesti měsíců,“ uvedl Nadella s tím, že Microsoft bude současně také nabírat nové síly, ale v jiných oblastech. Šéf Microsoftu rovněž slíbil, že 22. července oznámí, do jakých oblastí bude společnost nově investovat.

Propuštěna tak bude asi polovina všech zaměstnanců Nokie, kteří přešli po akvizici do Microsoftu. Experti se proto zamýšlejí nad tím, jak se Nadella na akvizici Nokie dívá. Podle analytika Jacka Golda je koupě Nokie podobná akvizici Motoroly Googlem. Jak Microsoft, tak Google chtěli proniknout na hardwarový trh, avšak zjistili, že to není tak jednoduché a marže jsou nízké. Gold proto očekává, že Microsoft svou telefonní divizi během 18 měsíců prodá.

„Nadella se snaží Microsoft nasměrovat do oblasti, v níž je dobrý, tedy operační systémy a nabídka řešení a podpory OEM. Nemá cenu pokoušet se o to být další Apple,“ dodal Gold s tím, že u organizace s více než 100 000 zaměstnanci není propuštění 18 000 lidí nic kritického.

Propuštění lidé obdrží odstupné a ve většině regionů jim bude nabídnuta pomoc při hledání nové pozice. Kromě bývalých zaměstnanců Nokie se budou propouštět i staří zaměstnanci Microsoftu, a to s ohledem na „zjednodušení práce, odstranění vrstev managementu a změny v zaměření společnosti.“ Co se týká portfolia telefonů Nokie, které má nyní Microsoft k dispozici, americká korporace se podle slov svého šéfa bude nově snažit na proniknutí do „vyšších cenových pásem“. Zajímavé je, že přežije low-endová řada telefonů Nokia X. Ty však již nepoběží na Androidu, ale na Windows.

Šéf divize Zařízení Stephen Elop však v dopise svým podřízeným uvedl, že v závislosti na lokálních podmínkách bude Microsoft i nadále v určitých zemích prodávat levné telefony s Androidem. Vývoj telefonů bude i nadále probíhat na dvou místech: ve finském Salu budou vyvíjena high-endová zařízení Lumia a v Tampere levnější telefony. Výroba telefonů bude probíhat v Hanoji, Pekingu a Tung-kuanu. Elop dodal, že týmů pracujících na zařízeních Surface a Xbox se propouštění příliš nedotkne, jelikož u nich proběhla restruktualizace minulý rok. Microsoft má v současné době 127 104 zaměstnanců, z nichž 61 313 je v USA.

 

Úvodní foto: © FotolEdhar - Fotolia.com


Komentáře