Microsoftu už v získání Nokie nic nebrání

Společnost splnila všechny požadavky mezinárodních regulátorů a do pátku tak hodlá dokončit akvizici mobilního byznysu Nokie.

Microsoftu už v získání Nokie nic nebrání


„Transakce bude dokončena v pátek 25. dubna, kdy společnost Nokia Devices and Services oficiálně přivítáme do rodiny Microsoftu,“ napsal hlavní právník Microsoftu Brad Smith na blog. Společnost se stane součástí Microsoftu za cenu bezmála 5,5 miliard euro.

Smith odhalil také některé další podmínky akvizice, na kterých se obě strany dohodli v předchozích měsících. Většina se točí kolem personálních a výrobních otázek, ale zajímavá je i ta část dohody, podle které bude mít Microsoft až po dobu jednoho roku kontrolu na serverem nokia.com a sociálními aktivitami společnosti. Zbytek Nokie přitom bude dál fungovat jako samostatná organizace.

Do Microsoftu se dále vrátí současný generální ředitel Nokie Stephen Elop, který se nově bude starat o hardwarovou divizi. Spolu s ním z Nokie do Microsoftu přejde celkem 32 tisíc zaměstnanců.

Nákup přichází v době, kdy v Microsoftu dochází k zásadním změnám. Kromě nedávného uvedení nového generálního ředitele do funkce jde zejména o změnu z tradiční softwarové společnosti v poskytovatele služeb a výrobce zařízení.

Jak Nokia se svou řadou telefonů Lumia, tak i Microsoft s operačním systémem Windows Phone se snaží konkurovat současným lídrům Android/Apple. V současném ekosystému jsou podle Microsoftu telefony klíčem ke všemu. O tom, jestli získání Nokie nějak posílí pozici platformy Windows Phone, však lze pochybovat. Spíše společnosti pomůže v započaté transformaci.

Microsoft o plánech na získání Nokie informoval loni v září. Smith již tehdy předpokládal, že se vše podaří dohodnout do konce dubna. Samotná společnost pak nejčastěji mluvila o prvním čtvrtletí roku.

Mnoho času Microsoftu zabralo právní vyjednávání s vládami po celém světě. Zatímco v některých zemích společnost dosáhla poměrně rychlého posvěcení obchodu, v Evropě, USA a Číně si příslušní regulátoři dali na čas.

Po dokončení obchodu se objevily spekulace, že Microsoft získanou divizi přejmenuje na Microsoft Mobile. Smith se však o tomto kroku ve svém příspěvku ani nezmínil.

 

Úvodní foto: © Jon Phillips - IDG


Komentáře