Mobilní aplikace pro boj s prokrastinací

Prokrastinace – výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu.

Mobilní aplikace pro boj s prokrastinací


Prokrastinace je podle někoho nemoc, pro jiné špatný zvyk či charakterová vada, faktem je, že přinejmenším příležitostně postihuje každého. Jejím projevem nemusí být třeba jen hraní Angry Birds místo práce na domácím úkolu. Závažnější formou může být obsesivní třídění dílenské krabice na šrouby a vruty, případně v dalším kole dle tvaru hlaviček a stoupání závitu. Prostě je to třeba udělat, zatímco depresivní pročítání smlouvy, kterou je třeba v pondělí podepsat, musí chvíli ještě počkat.

Překvapivě velký počet aplikací pro boj s prokrastinací lze nalézt ve všech obchodech s mobilními aplikacemi. Je samozřejmě dost dobře možné, že jsou samy o sobě formou prokrastinace, pro jejich autory bylo snazší programovat desítky hodin než pomáhat s přípravou svatební večeře. V rámci prokrastinace autora tohoto textu zase možná vznikl tento přehled několika potenciálních „antiprokrastinačních“ aplikací k vyzkoušení.

Yelling Mom (ječící matka) – iOS, cena 1,99 dolaru

Yelling Mom sahá do našich vzpomínek z dětství. V podstatě je to připomínač úkolů sázející na agresivní popichování a obtěžující zvuky sahajícími od píšťalek po ječící sirény. Slabinou je mnohem snazší pacifikace než vlastní matky, odložení či smazání úlohy je až příliš jednoduché.

Procraster – iOS, 0,99 dolaru

Procaster využívá metody cukroví a biče. U uživatele zjišťuje důvody pro zdržení se projektu či úlohy, současně čas pro úlohy dělí na 25minutové úseky, na konci kterých povoluje za odměnu například možnost krátké návštěvy Facebooku.

AppDetox (aplikační detoxikace) – Android, bezplatné

AppDetox chrání své uživatele jiným způsobem, umožňuje monitorovat jednotlivé aplikace a blokovat například některé dny během určitých dnů či časových intervalů. Průběžně ukládá časové údaje a není jednoduché jej oklamat.

Beat Procrastination (porazte prokrastinaci) – všechny mobilní platformy, 2,99 dolaru

Na rozdíl od jiných pokusů o modifikování průběhu prokrastinace Beat Procastination sází na práci s podvědomými bloky, které k ní mohou vést. Jde o meditační aplikaci, která vás spolu s profesionální hypnoterapeutem, Andrew Johnsonem, provede svalovou relaxací a pokusí se vás přeprogramovat tak, abyste pociťovali štěstí ve spojení s dokončením úloh, nikoli vyhýbání se jim. Doporučená dávka: minimálně jednou denně po dobu tří týdnů.

Avoiding Procrastination 101 (vyhýbání se prokrastinaci 100+1) – Android 1,36 dolaru, Windows Phone 0.99 dolaru

Jak napovídá název, jde o úvodní text do problematiky, včetně sebevyšetření. Obsahuje také 101 tipů, jak ukončit svou prokrastinaci. Protože ochota věnovat čas na čtení dlouhých textů může být sama o sobě syndromem, nejvhodnější zřejmě bude nasazovat tuto aplikaci v tandemu s předchozími.

 

Úvodní foto: © James Steidl - Fotolia.com


Komentáře