Na starých disketách Amiga objevili díla od Warhola

Dvanáct dosud neznámých děl od Andyho Warhola bylo objeveno na 30 let starých discích Amiga.

Na starých disketách Amiga objevili díla od Warhola


Umělecký experiment byl realizován v roce 1985 na popud společnosti Commodore – tvůrce počítačů Amiga. Commodore známému umělci zaplatil za vytvoření několika prací, čímž chtěl mimo jiné podpořit uvedení přístroje Amiga 1000 do prodeje.

Počítačovým nadšencům se nyní v rámci tři roky trvajícího projektu podařilo obnovit obrazy uložené v zastaralém datovém formátu. Digitální obrazy byly „restaurovány“ zaměstnanci a studenty z Carnegie Mellon University, kteří jsou členy tamního počítačového klubu.

Obnovením zapomenutých děl byl klub zaúkolován Corym Arcangelem, který sám o sobě mluví jako o velkém fanouškovi Warholovy tvorby. Warholova zapojení do propagace počítačů značky Amiga si prý všiml díky jednomu videu z roku 1985 nahranému na YouTube. Na tomto záznamu se Warhol účastní tiskové konference společnosti Commodore a používá grafický program jejich počítačů k namalování portrétu hlavní zpěvačky skupiny Blondie Debbie Harryové.

Arcangel se poté zajímal o to, jestli Warhol na zakázku pro Commodore vytvořil nějaká další podobná díla, a v roce 2011 kontaktoval Muzeum Andyho Warhola s žádostí o možnost prozkoumání jejich sbírky. Nakonec tak objevil počítač Amiga a několik disket. Následně vyhledat odborníky z Carnegie Mellon University.

Ke zkopírování dat ze starých disket byly použity takové nástroje, aby nedošlo k poškození originálního úložiště. Analýzou disket se pak podařilo objevit soubory nazvané campbells.pic, flower.pic či marilyn1.pic.

Warhol některá z objevených děl i elektronicky podepsal. Celkem bylo obnoveno 18 obrazů, 12 z nich neslo podpis Andyho Warhola.

Objevení a obnovení děl bylo zaznamenáno a výsledkem je dokument, který se na Carnegie Library University bude promítat 10. května. Později bude přístupný i všem internetovým uživatelům na webu http://nowseethis.org/.

 

Úvodní foto: © Andy Warhol Museum


Komentáře