Nokia prodala kompletní framework Qt společnosti Digia

Společnost Digia koupila od Nokie kompletní framework Qt. Momentálně Digia plánuje jeho rozšíření na další platformy.

Nokia prodala kompletní framework Qt společnosti Digia


Společnost Digia po získání kompletního frameworku Qt plánuje rozšířit jeho podporu na více platforem, oznámila společnost ve čtvrtek. Společnost Digia, která sídlí jako Nokia ve Finsku, začala Qt přebírat již v březnu 2011 kdy od Nokie zakoupila licenci na poskytování komerčních nástrojů a služeb Qt. Poslední obchod znamená, že nyní je Digia zodpovědná za veškeré aktivity spojené s Qt, a to včetně dalšího vývoje. Nyní tedy odpovídá jak za komerční licence, tak za licence open source.

Qt je multiplatformní framework pro vývojáře, který umožňuje distribuci jedné aplikace pro osobní počítače, tablety a telefony s podporovanými operačními systémy bez nutnosti úprav zdrojového kódu. Jednou z prvních priorit společnosti Digia je rozšíření podporovaných platforem o Android, iOS a nových verzí Windows, zatím však není známo, kdy bude toto rozšíření dokončeno. V současnosti může být Qt využíván k vytváření aplikací pro Linux, OS X, Windows a Symbian. O tom, zda bude Digia portovat framework i do Windows Phone 8, se podle tiskového mluvčího společnosti rozhodne v nadcházejících měsících.

Digia bude také tlačit na to, aby byla verze Qt 5 dodána včas. Podle webových stránek projektu Qt se očekává finální vydání nové verze frameworku v září. Finanční detaily dohody nebyly zveřejněny, tato transakce ale mimo jiné změní zaměstnavatele zhruba 125 stávajícím zaměstnancům Nokie, kteří se spolu se svým projektem přesunou do společnosti Digia. Společnost oznámila, že většina z nich sídlí v Oslu nebo Berlíně.

Od roku 2011 kdy Digia od Nokie zakoupila komerční licence Qt, se obchod podstatně zvýšil. Digia očekává, že bude ziskový již v letošním roce. Nokia získala framework Qt v roce 2008, když zakoupila norskou společnost Trolltech.

Úvodní foto: © Alexandr Mitiuc - Fotolia.com


Komentáře