Nový projekt Googlu bojuje proti stárnutí

Další z ambiciózních plánů internetové společnosti si dává za cíl zvrátit proces stárnutí a prodloužit tak lidem život.

Nový projekt Googlu bojuje proti stárnutí


Nový projekt dostal název Calico. Za hlavní cíl si klade „zlepšení lidských životů“. Mnoho detailů si však Google zatím nechává pro sebe. Vše je totiž teprve v rané fázi.

O projektu poprvé promluvil generální ředitel Googlu Larry Page prostřednictvím svého profilu na sociální síti Google+. Ten také naznačil, že v Calico půjde především o řešení zásadních problémů ve zdravotní péči. „Jde o problémy, s kterými se musíme potýkat všichni – od snížené mobility a duševních poruch, které souvisí zejména s věkem, až po život ohrožující onemocnění, která mají hrozný dopad na jedince i rodiny,“ napsal Page.

Šéf Googlu si je podle svých slov vědom, že boj s uvedenými problémy je během na dlouhou trať. Je však přesvědčen o tom, že se správnými lidmi lze dosáhnout pokroku v přijatelném časovém rámci.

Řízením projektu byl pověřen Arthur Levinson, někdejší ředitel biotechnické společnosti Genentech a současný předseda představenstva Applu. Mnoho lidí proto zajímá, jestli se samotný Apple bude na projektu také podílet či jestli se Levinson kvůli své nové funkci nedostane do střetu zájmů.

Calico však velmi pravděpodobně není investicí, která by se Googlu vrátila v nějakém blízkém časovém horizontu. O přínosu projektu se spíše přesvědčí až lidé za několik desítek let.

Zatím to vypadá, že Calico bude fungovat jako samostatná společnost, která se bude zabývat zejména vývojem a výzkumem. Ve srovnání s hlavní činností Googlu ale půjde jen o velmi malý byznys.

I přes skromný start se nicméně zdá, že Google má s projektem obrovské plány do budoucna. V rozhovoru pro časopis Time Page popsal Calico jako snahu o překonání současných obav o zdraví a kvalitu života.

„Zabývají se lidé opravdu těmi správnými věcmi? Velmi mě překvapilo, když jsem se dozvěděl, že třeba jen vyřešením rakoviny by se očekávaná délka života prodloužila o tři roky. Leckdo by tak řekl, že vyřešení rakoviny může zásadním způsobem změnit svět. Když se ale na věc podíváte z odstupu, možná by se zase o tak velký pokrok nešlo,“ řekl Page.

Úvodní foto: © DoctorKan - Fotolia.com


Komentáře