Oracle promluvil o svých plánech se Sun Microsystems

Společnost Oracle prolomila mlčení o tom, co se bude dít s korporací Sun Microsystems po chystané akvizici.


Oracle sice nepromluvil v rámci nějakého oficiálního vystoupení, ale prostřednictvím reklamy zaměřené na stávající klienty Sun. Oracle slibuje, že bude pokračovat ve vývoji procesorů SPARC a unixového systému Solaris, a to ještě intenzivněji než Sun.

Oracle se zavázal několika sliby a dokonce klientům vzkázal, že na vývoj SPARC a Solarisu vydá více prostředků než samotný Sun. Dále chce najmout ještě více specialistů na hardware, jejich počet se má zdvojnásobit, a „dramaticky zvýšit výkon hardwaru Sun“.

Podle analytiků je reklama spíše určitým způsobem obrany na kritiku, která se na firmu snesla kvůli tomu, že dlouho mlčí a nechce jasně říct, jaké má plány s produkty Sun včetně všech poskytovaných služeb. Analytici také uvádějí, že Oracle přes všechny hezky znějící sliby stejně ale neodpověděl na důležité otázky, které akvizici v hodnotě 7,4 miliardy amerických dolarů provázejí. Domnívají se, že tvrzení Oracle naopak dává důvody ke skepsi.

Od chvíle, co Oracle v dubnu oznámil své plány odkoupit Sun Microsystems, jeho konkurenti – zejména IBM a Hewlett-Packard – vytrvale usilují o klíčovou klientskou základnu, uživatele mikroprocesorů SPARC a unixového operačního systému Solaris.

Sun navíc mezi všemi předními výrobci hardwaru zaznamenal největší pokles příjmů v serverové divizi. Analytici v tom spatřují doklady o tom, že průtahy ve spojení obou firem snižují cenu Sun Microsystems.

Tak, jak si to Oracle původně představoval, už akvizice měla být dokončena, jenže dalším zdržení přijde kvůli Evropské komisi. Ta chce celý obchod pozdržet a řádně prozkoumat z antimonopolního hlediska. Evropského regulátora totiž vážně znepokojuje dopad akvizice na trh s databázemi. Evropská komise bude případ zkoumat do poloviny ledna, takže spojení obou firem se odkládá o minimálně dalšího čtvrt roku.

Z reklamy se dá usoudit, myslí si analytici, že Oracle opravdu zachová vývoj hardwaru i mikroprocesorů –  alespoň prozatím. Někteří ale nevylučují možnost, že firma hardwarovou divizi v budoucnu prodá. Spekulace o budoucnosti portfolia Sun Microsystems tak stále neberou konce a dá se říct, že co analytik, to jiný názor.

Jedním z argumentů, proč se Oracle hardwarové divize nevzdá, je, že Oracle by zákonitě přišel o klienty. A to nejen o klienty Sunu – řada z nich je totiž přímo i zákazníky Oracle. A Oracle jistě nechce, aby klientela odešla ke konkurenční IBM a přestala používat jeho platformu. O konkurenčním boji s IBM se zmiňuje i samotná reklama, kde šéf Oracle Larry Ellison firmě IBM vzkázal, že jeho korporace se těší na konkurenční boj na trhu s hardwarem.Komentáře