Peníze docházejí i americkým superpočítačům

Americké Národní laboratoře mají ještě prostředky na provoz superpočítačů, ale nevydrží věčně.

Peníze docházejí i americkým superpočítačům


Přechod americké vlády do nouzového finančního režimu, kdy se pozastavuje většina normálního provozu nekritických úřadů, si vybrala oběti mezi některými vládními weby, jako je například data.gov. Nejvýkonnější superpočítače ale zůstávají v běhu a využívají rezervních fondů z minulého roku.

Vyplývá to z prohlášení tiskového mluvčího amerického Ministerstva energetiky. Na přímou otázku, jak dlouho vystačí pro běh systémů, odpověděl: „To v tomto okamžiku není jasné.“

Národní laboratoře Ministerstva energetiky provozují petapočítače a využívá je pro vědecký výzkum. Vlastní laboratoře jsou v podstatě subdodavatelé a to jim zajišťuje určitou nezávislost na rozpočtu, kterou jim jiné vládní agentury mohou jen závidět. Jak již bylo řečeno, neznamená to, že mohou bez státních příspěvků běžet do nekonečna. Podle některých zdrojů ale mají již připravený nouzový plán na úsporný režim, který se již projevil zrušením konference o problematice superpočítačů, která byla plánována na příští týden.

Pokud bude státní finanční krize pokračovat, bude muset vedení laboratoří rozhodnout o tom, které části vybavení budou vypnuty a zda mají být zaměstnanci poslání na dovolenou. To by se dotklo vědeckého výzkumu v řadě ústavu a univerzit. Jednotlivým týmům pocházejícím ze širokého spektra disciplín je přidělován čas na státních výpočetních systémech, který mohou využít pro řešení vědeckých problémů. Protože je provoz velmi nákladný, musí o čas mezi sebou soutěžit a získané hodiny maximálně využít pro běh svých simulací.

Mezi systémy, které jsou takto dostupné pro vědecké účely, je například Titan, druhý nejvýkonnější počítač světa. Jde o systém Cray XK7 o výkonu 17,59 petaflopů, který se nachází v Národní laboratoři Oak Ridge. Ale i v laboratořích v Lawrence Livermore a Argonne jsou provozovány podobné systémy.

Současným nejvýkonnějším počítačem světa je čínský Tianhe-2, který má s 33,86 petaflopů téměř dvojnásobný výkon proti superpočítači v Oak Ridge. Tianhe-2 byl poměrně překvapivě spuštěn v červnu tohoto roku, o dva roky dříve, než se předpokládalo. USA i nadále dominují žebříček superpočítačů, ovládají 253 z oficiálně publikovaného seznamu světových výpočetních instalací. Čína byla dosud druhá, se 65 systémy uvedenými v seznamu. To vše se ovšem v následujících týdnech může zásadně změnit, přinejmenším pokud se budou uvažovat pouze běžící a dostupné systémy.

Situace ve výpočetní sféře Spojených států bude ještě zajímavá. Reakce na krizi státního rozpočtu, ke které došlo v úterý, se liší. Zatímco data.gov jsou offline, vládní obchod s mobilními aplikacemi běží dále. Stejně tak zatímco byl vypnut web Ministerstva zemědělství, Ministerstvo energetiky zatím běží.

Úvodní foto: © auryndrikson - Fotolia.com


Komentáře