Po skandálu s životopisem končí Thompson v čele Yahoo

Dosavadní generální ředitel společnosti Scott Thompson odchází ze své pozice poté, co nedokázal vysvětlil nesrovnalosti ve svém životopisu ohledně dosaženého vzdělání.

Po skandálu s životopisem končí Thompson v čele Yahoo


Do funkce generálního ředitele byl místo něj zatím jmenován šéf globálních médií Ross Levinsohn. Zůstane v ní do té doby, než správní rada, v jejímž čele nově stanul Fred Amoroso, rozhodne o Thompsonově nástupci.

Thompson byl přitom ve své funkci poměrně krátce. Vedení Yahoo se ujal počátkem letošního roku, čímž se stal již třetím generálním ředitelem během tří let. Jeho odvolání tedy určitě nepřispěje k již tak napjaté atmosféře, která kolem Yahoo panuje.

Nové vedení Yahoo doplnil také Daniel Loeb, který se stal členem správní rady. Loeb řídí hedgeový fond Third Point, který vlastní asi 5,8 % akcií společnosti. Byl to právě on, kdo na problém s Thompsonovým životopisem upozornil Americkou komisi pro cenné papíry a rozpoutal tím další aféru. Kromě Loeba se ve správní radě společnosti objeví ještě další dva nováčci, protože její řady má na příštím výročním zasedání opustit hned pět současných členů.

„Rada s potěšením informuje o těchto změnách, stejně jako o urovnání s Third Point, a je přesvědčena o tom, že tak učinila v zájmu akcionářů a dalšího vývoje společnosti,“ uvedl Yahoo v oficiálním prohlášení.

Thompson, který do vedení Yahoo přišel z eBay, byl původně najat, aby se pokusil dostat upadající internetovou společnost zpátky na místa, kam kdysi patřila, ale odkud kvůli nestabilní finanční situaci a velkému tlaku ze strany Googlu či Facebooku musela odejít. Když se však ukázalo, že Thompson nemá vysokoškolské vzdělání v oboru účetnictví a informatiky, ačkoliv ve svém životopisu tvrdil opak, Loeb vycítil šanci a vyšel s pravdou na veřejnost.

Thompson se snažil zbavit odpovědnosti tím, že vinu hodil na personální agenturu Heidrick and Struggles. Ta však jeho tvrzení přirozeně odmítla a správní radu Yahoo informovala, že vlastní kopie životopisů předložených Thompsonem, ve kterých je uvedeno i vysokoškolské studium informatiky. Thompson se pak měl také dvakrát setkat se samotnými zaměstnanci Yahoo a snažit se jim vše vysvětlit. Jak vidno, neúspěšně.

Hned po svém nástupu do vedení Yahoo provedl Thompson velké strukturální změny, když propustil 2 tisíce pracovníků a učinil pár změn na nejvyšších místech. Výsledky za první čtvrtletí letošního roku pak hrály v jeho prospěch, protože poprvé za tři roky došlo k nárůstu příjmů. Tento fakt však v jeho odvolání zřejmě nehrál žádnou roli.

Úvodní foto: © Yahoo


Komentáře