Přestupná sekunda způsobila pád několika webových systémů

Navzdory preventivním opatřením se výpadek nevyhnul několika webovým službám. Problémy měl například LinkedIn či Reddit.

Přestupná sekunda způsobila pád několika webových systémů


Mezi systémy, které měly s přestupnou sekundou o víkendu problémy, patří různé linuxové distribuce, instance Hadoop, databáze Cassandra a programy napsané v jazyce Java. Potíže nastaly po celém světě a někteří komentátoři se výpadek dokonce nebojí označit za další Y2K.

Přestupné sekundy byly zavedeny v roce 1971 jako způsob jak synchronizovat oficiální digitální čas, tzv. koordinovaný světový čas UTC, se středním slunečním časem. Synchronizace je prováděna přidáním nebo naopak odebráním jedné sekundy z oficiálního času a na celý proces dohlíží Mezinárodní telekomunikační unie (MTU). Zatímco UTC je řízen atomovými hodinami, jako sluneční čas se bere doba, za jakou se Země otočí kolem své osy, což se může měnit kvůli přílivům, změnám v rotaci a dalším faktorům.

V sobotu přidala Mezinárodní telekomunikační unie jednu sekundu k UTC na konec 30. června. Jde teprve o 25. úpravu od roku 1971.

Obvykle je změna UTC koordinována prostřednictvím protokolu Network Time Protocol (NTP) obsahujícího informaci o oficiálním času, přičemž tuto operaci má na starost americké námořnictvo a pár dalších organizací. Klientský software pro NTP může být nakonfigurován tak, aby nastavení nového času proběhlo automaticky. Existují však i další způsoby, jak servery na změnu připravit.

Jak již bylo řečeno, poslední změna UTC neproběhla zrovna podle představ MTU. Problémy hlásily hlavně servery s operačním systémem Debian Linux, přičemž některé z nich postihl i krátký výpadek. Jejich funkce byla obnovena až po dočasném zákazu NTP. Poruchy hlásil také Reddit, který měl potíže kvůli databázím Cassandra a programům napsaným v Javě. V jeho případě však určitou roli zřejmě hrály také bouřky v Severní Virginii. Mozilla zase musela restartovat své nastavení Hadoopu.

Úvodní foto: © V. Yakobchuk - Fotolia.com


Komentáře