Recese firmy naučila, jak šetřit při tisku

O aktuálních trendech v oblasti tiskových zařízení s námi hovořil Andrej Magyar, ředitel společnosti Oki Systems.


Jak se podle vás proměnila oblast kancelářského tisku v ČR díky vlivu recese?
V loňském roce došlo v ČR k poklesu celého trhu o 29 % v hodnotě. Propad byl výrazně vyšší, než se očekávalo. Samozřejmě to nepostihlo všechny segmenty, v prodeji v kusech rostly třeba barevné laserové/LED multifunkce formátu A4. Obecně platí, že multifunkční tiskárny stále více kanibalizují prodej tiskáren. Samozřejmě trh má i své vítěze, kteří na klesající poptávce překvapivě vyrostli a zvýšili svůj tržní podíl.

Ještě tyto jevy přetrvávají, nebo vidíte již pozitivní změnu?

Zdá se, že pokles trhu se zastavil, oživení je znát v segmentu malých a středních firem. Trend zvýšené poptávky po multifunkčních tiskárnách trvá. V posledních dvou letech sledujeme také výrazně vyšší zájem firem o možnost kopírování a skenování. A kdo tvrdil, že fax už není v rámci multifunkcí potřeba, bude si muset na naplnění své prognózy ještě pár let počkat. Společně se snižováním cen roste zájem o barevné tiskárny a multifunkce formátu A3. Prosazuje se tisk formou služby s platbou za vytištěné stránky. Ve firmách roste objem potištěných stran, interně se tisknou i materiály, které se dříve zadávaly externím firmám. Důvody jsou mimo jiné rychlost zhotovení, odpovídající kvalita tisku a nižší cena při velmi malých sériích.   

Které tiskové technologie se v posledním roce dostaly do středu zájmu?
V kancelářích stále dominuje laserový tisk, několik značek začalo u svých modelů používat modernější digitální LED technologii. Celkově platí, že v kancelářích se snižuje podíl inkoustových zařízení, což je dáno poklesem cen laserových a LED modelů.

Opravdu je hlavním motivem při nákupu firem snaha ušetřit, jak se často říká?
Náklady na provoz tiskárny hrají u zákazníků rok od roku větší význam. Je to přirozené, jsou pro firmy cenově dostupné, rozdíl v pořizovací ceně mezi menší tiskárnou a profesionálním modelem se zmenšuje, ovšem výdaje za provoz jsou velmi odlišné. Zákazníci se častěji ptají na tzv. celkové náklady na vlastnictví, což bylo dříve výjimečné. Na kvalitu tisku se zaměřují především uživatelé barevných tiskáren, kteří na nich tisknou prezentační materiály, nabídky a podobně. Celkově se kvalita výstupu profesionálních tiskáren v posledních letech velmi zlepšila. Rychlost už tolik nerozhoduje, kancelářské tiskárny s rychlostí 25 stránek za minutu pro běžnou střední kancelář zcela dostačují. Do popředí se dostává doba výtisku první stránky.

Jak lze ve firmách nejsnáze podle vás snížit výdaje za tisk, pokud nemá být řešením kompletní obměna tiskového hardwaru?
Nejlépe instalováním softwaru pro sledování tisku v síti. Prosté vědomí uživatelů, že jsou náklady sledovány, dokáže snížit počet zbytečně vytištěných stran. Pokud má tiskárna možnost oboustranného tisku, využívejte jej. Pracovní výjezdy lze tisknout na druhou stranu již nepotřebných dokumentů, samozřejmě pokud neobsahují citlivé informace.Komentáře